Blogy a články

Civilná ochrana obyvateľstva počas mimoriadnej situácie v kontexte výkonu správy

04. 04. 2022 - JUDr. Mgr. Marek Perdík, predseda ZLSBD

Dlho som rozmýšľal nad tým, či sa vôbec téme civilnej ochrany obyvateľstva venovať na všeobecnej úrovni presahujúc úroveň individuálnych názorov a postojov vo vzťahu k výkonu správy domov. Lenže realita nás núti zaoberať sa aj vecami, na ktoré by sa inak ani nebolo pomyslelo. Civilná ochrana obyvateľstva sa týka aj práv a povinností správcov bytových domov a spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, hoci len v menšej miere. Poďme ale postupne a vysvetlime si najskôr všeobecnú rovinu problému.

V prvom rade je potrebné poukázať na skutočnosť, že hlavná úprava civilnej ochrany obyvateľstva je predmetom úpravy zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva (ďalej ako „ZoCOO“). Zákon bol nedávno novelizovaný v roku 2022 v súvislosti s udalosti na Ukrajine, konkrétne zákonom č. 55/2022 Z. z., ktorým sa do zákona zaviedla možnosť považovať za mimoriadnu udalosť aj hromadný prílev cudzincov. Je síce prirodzenou ľudskou vlastnosťou pomáhať si, avšak v kontexte výkonu správy je potrebné si uvedomiť, že vzhľadom na možnosť vyhlásenia mimoriadneho stavu vznikajú určitým subjektom mnohé práva a povinnosti. Ďalším dôležitým právnym predpisom je vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 532/2006 Z. z. o podrobnostiach na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany (ďalej ako „vyhláška“), ktorá upravuje druh a rozsah stavebnotechnických požiadaviek zariadení civilnej ochrany zameraných na ochranu života, zdravia a majetku, ktoré nie sú upravené stavebným zákonom a technické podmienky zariadení civilnej ochrany.

Je potrebné uviesť, čo sa vlastne civilnou ochranou (pojem „civilná ochrana“ nahradil pojem „civilná obrana“) chápe. V zmysle § 2 ZoCOO „je civilnou ochranou systém úloh a opatrení zameraných na ochranu života, zdravia a majetku, spočívajúcich najmä v analýze možného ohrozenia a v prijímaní opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov a činnosti pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí“. Je teda rozdiel medzi mimoriadnou udalosťou a mimoriadnou situáciou, ktorá je následkom mimoriadnej udalosti. V zmysle § 3 ZoCOO „sa mimoriadnou situáciou rozumie obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok, ktorá je vyhlásená podľa tohto zákona; počas nej sa vykonávajú opatrenia na záchranu života, zdravia alebo majetku, na znižovanie rizík ohrozenia alebo činnosti nevyhnutné na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti“. O tom, že sa vyhlasuje alebo sa odvoláva mimoriadna situácia sa civilné obyvateľstvo dozvie prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov.

Pre účely výkonu správy je dôležité, že sa definujú zariadenia civilnej ochrany, ktorými sú ochranné stavby a stavby alebo ich časti a technologické súčasti, ktoré sú predurčené na plnenie úloh civilnej ochrany, pričom za ochranné stavby sa považujú

  1. ochranné a úkrytové priestory všetkých kategórií a typov,
  2. chránené pracoviská, ktoré slúžia civilnej ochrane.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.



Viac nezobrazovať
Lepšie správy