OCHRANA PRED POŽIARMI V BYTOVÝCH DOMOCH
Ako správca a zároveň technik požiarnej ochrany sa veľmi často stretávam s postojom vlastníkov, že požiarna ochrana v bytovom dome je niečo čo sa ich veľmi netýka a skôr obťažuje, vnímajú ju iba ako čosi doplnkové a hlavne zbytočne drahé. Opačný postoj zaujímajú tí, ktorí si už skúsenosťou s požiarom prešli. Faktom však zostáva, že prvá skupina vlastníkov zatiaľ počtom tú druhú výrazne prevyšuje. A to napriek štatistikám, ktoré udelili požiarom v bytových domoch neúprosne tretiu priečku.
A tak je to najmä na nás – správcoch – aby sme vlastníkov oboznámili s realitou, o ktorej často ani netušia. Iba máloktorí si uvedomujú skutočnosť, že byty, ktoré budú z hypotéky ešte dlhé roky splácať, a v ktorých sa často nachádza všetok ich majetok, sú veľmi zraniteľným prostredím. A ešte zraniteľnejší v nich pri požiari bývajú práve ľudia. A veruže nie, poisťovňa škody nepokryje pokiaľ zistí akékoľvek pochybenie na strane vlastníka.
V jednotlivých častiach nášho seriálu o ochrane pred požiarmi v bytových domoch si povieme, krok za krokom, aké povinnosti sa nás týkajú, na čo si dávať pozor, aké technické zariadenia v tejto oblasti existujú, ako, kedy a kým zabezpečovať ich kontroly, akú dokumentáciu z oblasti OPP má mať dom ale najmä ako môžeme povedomie o ochrane pred požiarmi (OPP) v bytových domoch zvýšiť. Ako správcovia máme tých možností našťastie pomerne dosť. Dobre informovaní vlastník je aspoň akou takou zárukou, že v prípade vzniku nebezpečnej situácie (a nemusí to byť hneď požiar) sa zachová správne, rozvážne, nespanikári a možno ešte aj podá pomocnú ruku tam, kde to bude treba.
Zamknutý obsah
Tento text je prístupný iba pre registrovaných členov ZLSBD.
Ak ste členom Združenia pre lepšiu správu bytových domov, môžete sa prihlásiť.
Ak nie ste registrovaným členom, môžete sa zaregistrovať.