Ako správne poistiť svoju nehnuteľnosť a domácnosť
Len každá tretia nehnuteľnosť na Slovensku je chránená poistením. Navyše, mnohí majú svoj byt či dom podpoistený, prípadne vôbec nemyslia na škody, ktoré môžu pri vzniku a následnej likvidácií poistnej udalosti vzniknúť na okolitých bytoch. Ako správne poistiť svoju nehnuteľnosť a svoju domácnosť, ktoré riziká je potrebné pokryť, aby bol váš domov dostatočne chránený?
Živly ničia majetok, väčšinou je nepoistený
Úplne presné štatistiky neexistujú, ale podľa odhadov je na Slovensku len tretina nehnuteľností poistená. Znamená to, že pri vzniku škody na nehnuteľnosti, ktorá nie je chránená poistením, sa musí jej majiteľ spoliehať na vlastné finančné rezervy, prípadne na pomoc blízkych a okolia. V prípade veľkých škôd, ako sú požiare, záplavy či víchrice sa škody často pohybujú v desaťtisícoch eur. Potvrdzujú to aj naše štatistiky Allianz – Slovenskej poisťovne. „Hoci požiar nepatrí medzi najčastejšiu príčinu poistných udalostí, šíriace sa plamene spôsobia výrazne väčšie škody ako ktorýkoľvek iný prírodný živel. Za posledných 5 rokov sme našim klientom za škody na ich domoch či bytoch spôsobené ohňom vyplatili takmer 9 miliónov eur, čo je približne rovnaká suma ako za štyri ďalšie najškodovejšie živly dohromady,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec. Tento rok bol najničivejším živlom dážď a ľadovec, ktoré v niekoľkých vlnách počas leta zasiahli viaceré časti Slovenska, najmä východ a sever. Krúpy o veľkosti golfových loptičiek ničili eternitové strechy, lexanové striešky nad vchodmi domov, strešné okná, fasády domov, prestrešenia terás, žalúzie a slnečné kolektory.
Poistenie hnuteľných vs. nehnuteľných vecí
Aby bola akákoľvek škoda na vašom dome, byte či inom majetku krytá, je potrebné mať svoju nehnuteľnosť poistenú. V prípade poistenia svojho domova je potrebné rozlišovať medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti chráni všetok nehnuteľný majetok, teda všetky pevne zabudované súčasti domu či bytu ako sú obvodové múry, podlahy, okná, inžinierske siete, radiátory, ale aj zabudované kuchynské linky či sanitu. Poistenie domácnosti zas ochráni všetky hnuteľné veci, ktoré v budove máte. Teda ľudovo povedané „všetko, čo vypadne, ak by ste budovu otočili naruby“, – nábytok, sedačky, elektroniku, spotrebiče, koberce, ale aj šperky a ďalšie cennosti. Pri poistení domácnosti je dôležitý najmä vhodný výber predmetov poistenia (napr. elektronické a optické prístroje, cennosti, umelecké diela a starožitnosti, ostatné hnuteľné veci v budove) a tiež správne zvolená výška poistnej sumy. Tú si stanovuje klient sám a mala by zahŕňať reálnu hodnotu všetkých hnuteľných vecí, ktoré si chce klient poistiť. „Najčastejšou chybou, s ktorou sa stretávame pri poistení je podpoistenie, teda dojednanie nízkej poistnej sumy, ktorá nezodpovedá reálnej hodnote vecí. Pri vzniku poistnej udalosti tak poisťovňa škody preplatí len do výšky stanovenej poistnej sumy a klient si nemôže obnoviť svoju domácnosť v hodnote, ktorú mal pred vznikom poistnej udalosti,“ vysvetľuje vedúci oddelenia manažmentu neživotných produktov Michal Bohunský. Často sa tiež stretávame s tým, že klienti so staršími poistnými zmluvami, majú svoj majetok podpoistený. „Odporúčam, aby si predovšetkým skontrolovali svoje poistné zmluvy, ak treba aj s pomocou pracovníkov našich pobočiek či sprostredkovateľa poistenia a ak nemajú niektorú časť svojho majetku chránenú dostatočne, aktuálnym poistením, na aktuálnu hodnotu, je potrebné si vybrať vhodný poistný produkt a adekvátnu poistnú sumu,“ radí M. Bohunský.
Poistenie teraz jednoduchšie
Minulý rok uviedla Allianz – SP na trh nové poistenie majetku Môj domov, vďaka ktorému si klienti uzatvoria poistenie jednoduchšie a rýchlejšie, pri súčasnom zachovaní kvality poistného krytia. Na výber majú z 3 balíkov poistnej ochrany: COMFORT, EXTRA a MAX, ktoré kryjú jednotlivé poistné riziká ako prírodné živly, vodovodné škody, sklo, vandalizmus, skrat či zodpovednosť za škodu. Súčasťou produktu MÔJ DOMOV je aj bonusový systém za bezškodový priebeh z ročného poistného za každý poistný rok, ak neprišlo k škodovej udalosti. Veľkou zmenou prešli aj poistné podmienky, ktoré sú písané bežným zrozumiteľným jazykom, bez zložitých právnických pojmov a sú spracované do prehľadnej a zrozumiteľnej brožúry.
Viac informácií o poistení majetku nájdete na: https://www.allianzsp.sk/mojdomov2019/.
Dobrý deň,
ja by som rada vedela, aké všetky doklady treba pri poistení predložiť. Idem teraz prerábať elektrické vedenie,- treba certifikovanú firmu na výmenu ?
Ďakujem, Jana N.
Vážená pani Novanská.
Dovolte, aby som sa predstavil. Volám sa Daniel Ferdinandy, som poistný maklér a zároveň partner pre poistenie pre našich členov ZLSBD a rád Vám zodpoviem na Vaše otázky.
Pri tak závažnej veci ako prerábka elektrického vedenia je dôležité, aby firma, ktorá Vám bude dané veci prerábať, bola certifikovaná a aby ste po prerobení elektrického vedenia mali spravenú aj aktuálnu revíziu elektriky.
Čo sa týka poistenia, tak pokial ide o poistenie bytového domu, treba doložiť ku výpočtu kvalitnej ponuky celkovú zastavanú plochu celého bytového domu + počet bytov a nebytových priestorov. Pokial si chcete nechať naponukovať vlastný byt, alebo rodinný dom, na výpočet poistnej sumy a poistného je potrebné uviesť zastavanú plochu bytu alebo rodinného domu.
Doklady od revízii a podobné doklady sa do poisťovne dokladajú, až keď sa stane poistná udalosť. Vtedy každá poisťovňa veľmi prísne preveruje všetky revízie, kolaudačné povolenia a pokial sa udalosť stane pri rekonštrukcii, tak aj stavebné povolenie, pokial to daná rekonštrukcia vyžaduje.
S pozdravom Daniel Ferdinandy
Ferdinandy Consulting Slovakia s.r.o. _ partner pre poistenie členov ZLSBD
daniel. ferdinandy@agenturaferdinandy.com, +421 908 973 621