Ako ušetriť peniaze a ochrániť svoju nehnuteľnosť?
V súčasnosti chce každý ušetriť nejaké to euro. Či už na dovolenku, výbavu domácnosti alebo si chceme dopriať niečo naviac. Sú veci, na ktorých by sme však šetriť nemali. Ruku na srdce, máte zabezpečenú pravidelnú revíziu Vašej elektrickej inštalácie? Nie?
Riešenie je jednoduché. Zavoláte revíznemu technikovi, dohodnete si obhliadku nehnuteľnosti alebo spoločných priestorov v bytovom dome, dohodnete sa na cene a revízny technik skontroluje Vaše elektrické rozvody. Jednoduché však? Žiaľ, veľa ľudí podceňuje dôležitosť pravidelnej kontroly rozvodov. Význam revízie si uvedomia až pri problémoch s elektrickými rozvodmi. Alebo pri naťahovačkách s poisťovňou. A vtedy už býva neskoro. Ak nemáte vykonanú revíziu, poisťovňa môže skrátiť alebo zamietnuť poistné plnenie. Zo zákona má povinnosť každý prevádzkovateľ revíziu vykonať, povinnosť mať vykonanú revíziu však máte, aj ak máte poistenie bytu.
Revízia elektrickej inštalácie slúži v prvom rade Vám. Podporuje bezpečnosť Vašej domácnosti, pretože poškodené elektrické rozvody vedia narobiť veľa zbytočných škôd. Vykonaním elektrickej revízie získate v prvom rade bezpečnosť. Zistíte, či u Vás nehrozí skrat inštalácie alebo porucha. Revízia je platná 5 rokov. Po revízii je dôležité odstrániť zistené závady. Počas revízie sa odhalia pôvody Vašich ťažkostí, napr. časté „odchádzanie“ elektrických spotrebičov, žiaroviek, sršanie, blikanie, a podobne.
Taktiež je dôležitá pravidelná revízia bleskozvodov. Pri revízii sa zisťuje či je bleskozvod funkčný, aby pri údere blesku išiel blesk čo najkratšou cestou a po vyhradenej ceste. Kontroluje sa zachytávacia – zberná sústava na streche, zvody a zemniče, merajú sa zemné odpory. Pri aktívnom bleskozvode sa vykonáva i funkčná skúška aktívnej hlavice. Interval revízie sa líši v závislosti od typu bleskozvodu. Pri aktívnom bleskozvode sa vykonávajú revízie raz za 2 až 3 roky, pri pasívnom (klasickom) bleskozvode sa revízia vykonáva raz za 4 roky. Revíziou bleskozvodu sa dá predísť škodám pri údere blesku do Vášho objektu.
Ďalší častý problém sa vyskytuje práve na streche. Pri plochých strechách sú tradičným hydroizolačným materiálom asfaltové pásy, ktoré však pôsobením poveternostných podmienok strácajú svoje vlastnosti. Dlhodobé pôsobenie dažďa, zmeny teplôt a rozťažnosti spôsobuje zvetrávanie a tvorbu prasklín. Pod asfalt sa začne postupne dostávať voda, pozorovateľná najskôr vo forme bublín. Je len otázkou času, kedy začne strecha pretekať.
Ďalšími materiálmi sú fólie z mäkčeného PVC, spájané zváraním za tepla, ktoré sa dajú použiť aj na rekonštrukciu starších asfaltových striech. V tomto prípade je potrebné dbať na detaily pripojenia fólií na komíny, strešné atiky a na ukončenia na okrajoch striech. Povrch musí zostať absolútne tesný. Sú stabilizované voči ultrafialovému žiareniu a zvládajú veľké výkyvy teplôt, pričom sú odolné voči starnutiu. Problémy so strechou však môžu vzniknúť i pri použití škridle alebo plechu.
Jednoduchosťou aplikácie a tesnosťou v geometricky komplikovaných miestach strechy sa vyznačujú hydroizolačné vrstvy, nanášané v tekutom stave. Bezspojové systémy na báze tekutého plastu či gumy sa aplikujú striekaním alebo natieraním štetcom či valčekom. Hoci pôvodný materiál strechy netreba odstrániť, dôležitá je príprava a očistenie povrchu, aby sa naň polyuretánový materiál nalepil.
Naša spoločnosť zabezpečuje všetky kontroly akéhokoľvek typu strechy. Najlacnejšia oprava strechy je v čase ešte pred pretečením do vnútorných priestorov objektu. Už 5 ročné strechy v detailoch potrebujú údržbu. Ak sa na Vašej streche nebude robiť kontrola a budete čakať, pokiaľ začne zatekať, jediné riešenie bude iba výmena celej strechy. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať či už ohľadom striech, revízií a prípadných odstránení závad po revízii. Viac informácií nájdete na web stránke www.bion-bion.sk