Návrh 15 legislatívnych opatrení požiarnej bezpečnosti v bytových domoch
Nedávno naše Združenie zverejnilo prvých 50 téz nového bytového zákona, ktoré sú akýmsi súborom všeobecných pravidiel, princípov a inštitútov, ktoré máme v záujme hájiť v kontakte s legislatívnou mocou a orgánmi verejnej moci. Týchto 50 téz dalo dokopy naše legislatívne kolégium, ktoré nepoľavuje a aktuálne nám pribudlo ďalších 15 téz, ktoré sa týkajú práve opatrení požiarnej bezpečnosti v bytových domov. Niekoľko nedávnych nešťastných udalostí požiarov či výbuchov plynu v bytových domoch poukázalo na akútnu potrebu zakomponovať do bytového zákona niekoľko ďalších bodov, ktoré môžu ochrániť ba až zachrániť život obyvateľom žijúcim v „panelákoch“. Týchto 15 nových téz si môžete teraz prečítať aj vy.
Podrobnejšie sa im budeme venovať na našom jarnom IV. kongrese LEPŠIA SPRÁVA 2020, ktorý sa bude konať 3. – 6. marca v hoteli Sitno**** vo Vyhniach.
- Zavedenie cvičení protipožiarnej ochrany v bytových domoch
- Výmena, revízia a dovybavenie hydrantov a hasiacich prístrojov v bytových domoch správcom bytových domov aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov
- Povinné vybavenie bytových domov protipožiarnymi dverami pri vstupe do pivničných spoločných priestorov
- Povinná montáž detektorov úniku (každého druhu) plynu v spoločných častiach, bytoch a nebytových priestoroch
- Povinná montáž detektorov dymu v spoločných častiach, bytoch a nebytových priestoroch
- Zákonná možnosť vstupu osôb určených správcom pri rekonštrukcii bytu alebo nebytového priestoru
- Určenie správcu bytového domu ako účastníka stavebného konania pri rekonštrukciách bytov, nebytových priestorov a bytových domov
- Povinné pravidelné revízie plynových spotrebičov a elektroinštalácie v bytoch a nebytových priestoroch
- Povinná pasportizácia objektu (bytu, nebytového priestoru, bytového domu)
- Určenie revíznych správ ako povinnej prílohy zmluvy o prevode bytu alebo nebytového priestoru
- Určenie prístupu k hlavnému uzáveru energií bytového domu prostredníctvom univerzálneho kľúča
- Určenie povinnosti umiestnenia hlavného uzáveru plynu mimo bytového domu
- Zákaz uzamknutia východu z bytového domu
- Zákaz uzamknutia akejkoľvek spoločnej časti
- Určenie legálnej definície „trvalo voľnej únikovej cesty“
Pekne sa napreduje, chcete to riesit komplexne, klobuk dole. Navrhujem sa pozriet aj na statikov a zivotnost bytoveho domu. Statik dava peciatku a netusi, v akom stave je bytovy dom, kondicii, ake ma aktualne zatazenia, atd.. Vlastnici bytov si idu prerabat byt, statik ani nepachne do bytoveho domu, da im peciatku a oni veselo ideme prerabat. Bytovy dom bol dimenzovany na urcitu zataz, nikto nevie, co vsetko maju ludia v bytoch, ale urcite viac ako niekedy. Taktiez je rozdiel, ked statik potvrdi zasah do nosnej konstrukcie, betonoveho panela. Rodina zoberie flexu, buracie kladivo a ideme nato. Statik im tam neuvedie, ze je lepsie to rezat (co je financne urcite narocnejsie) ako pouzit buracie kladivo, setrnejsie k bytovemu domu/nosnej konstrukcii, ked je napriklad bytovy dom obnoveny/zatepleny polystyrenom, kde nosne steny su prespikovane hmozdinkami, obvodovy plast je emental. Je rozdiel, ci bytovy dom bude stat dalsich 50 rokov alebo len 20. Takisto ak sa rozhodne SVBaNP dat na schody napr. dlazbu od prveho po najvyssie poschodie. Statika to nezaujima, on bytovy dom nevidi ani z rychlika. Kolko vazi jedna kocka dlazby 30×30? Kolko tam treba lepidla? Zatazenie na celu bytovku je uz dost znacne.
K vytahu pre tazko zdravotne postihnutych. Je pekne, ze si ho mozu dat bez suhlasu ostatnych vlastnikov bytov, hoci zuzia cast pre schody, hranicny pripad – niekedy to moze byt aj menej ako 1200mm. Co takto tam zakomponovat, nie vsade sa to da atd., nech sa spravi najprv studia, ci sa pomocny vytah pre ZTP neda dat napr. z vonkajsej strany bytoveho domu dalsou konstrukciou. Nie vzdy je to mozne, ale proste im dat na vyber, porozmyslat nad alternativami, ako by sa to este dalo spravit.
Zavedenie cviceni PO. Znova sa vraciame do socializmu, co bolo dakedy dobre, sa porusilo a teraz sa to zavadza znova. Ludia vidia, ze nie vsetko bolo zle. Ci bol system v state dobry alebo zly, to robia ludia.
Cistenie kanalizacii. Ludia uz nevedia co z rozkosu maju robit, do zachodov pchaju handry kurcata, vlozky atd., co upchava potrubia. Neexistuje ziadna kontrola alebo vymena napr. stupackovych rozvodov, potrubi, elektroinstalacie, atd. po nejakom case, zistovanie ich stavu, vymena. Kto to vsetko bude kontrolovat, atd..
Dobrý deň. Zverejnil som navrhované tézy nového bytového zákona týkajúce sa opatrení požiarnej bezpečnosti v bytových domov.
Vlastníci bytov vyjadrili zásadný nesúhlas so zákazom uzamknutia akejkoľvek spoločnej časti. Spoločné časti sa prenajímajú niektorému z vlastníkov bytov a je nemysliteľné, že si nesmie osobné veci uložené v týchto priestoroch zamknúť. taktiež napr. prádlo zavesené v sušiarni nemôže byť neuzamknuté. Pokiaľ spoločné priestory nebudú uzamknuté, stanú sa skladiskom momentálne aj trvalo nepotrebných vecí.
Tento bod návrhu je neprijateľný a nevhodný v novom zákone.
Ďakujeme za pochopenie, Jan Horák, predseeda SVB
Pán Horák, takto to dopadne keď ste rýchlejší ako samotná legislatíva. Počkajte, kým bude mať návrh konkrétne znenie, nakoľko určite v ňom nenájdete ustanovenie hovoriace o uzamknutí napr. kočikárne, prípade priestoru, v ktorom sa suší prádlo. Spoločnou časťou v tomto kontexte sme mysleli hlavne priestor na chodbách, schodištiach a pod.
Dobrý deň,
od spoločných priestorov v bytovom dome majú mať kľúče všetci vlastníci bytov a NP. Ak má Vlastník bytu a NP v prenájme spoločný priestor a platí dohodnuyý poplatok (sušiareň), nech si priestor zamkne, ale v prípade potreby má byť priestor dostupný, t.j. Zástupca VBaNP má mať náhradné kľúče, v zapečatenej obálke.
Hovoríme najmä o spoločných priestoroch na chodbách, nie o sušiarňach a podobne