Blogy a články

Odstraňovanie rias a plesní z fasád a vnútorných priestorov

16. 10. 2019 - Dominik Matej, Tirekz, spol. s r.o.

Vyzerá fasáda vášho domu takto? Viete prečo? Chcete to zmeniť, prípadne tomu predísť?

Riasy, machy a plesne (teda biotické faktory) znamenajú pre fasády zateplených aj nezateplených domov veľké nebezpečenstvo. Veľakrát ich dlho nemožno ani spozorovať, pretože ich považujeme za stopy špiny v miestach kde často steká voda. Napadnutie stien riasami a plesňami patrí medzi typické a nanešťastie aj najviac viditeľné problémy súčasnosti. Tento fenomén sa objavuje nielen na stenách historických budov, ale aj na nedávno postavených novostavbách, a zateplených starších panelových bytových domoch.

Najviac náchylnými a ohrozenými povrchovými úpravami, sú zväčša menej kvalitné tenkovrstvové omietky, pri ktorých sa vznik rias a plesní prejaví už po 3 až 5 rokoch. Práve pre nesprávny výber a nedostatočnú kvalitu materiálov, je dnes nevyhnutné napadnuté fasády riasami a plesňami povrchovo ošetriť. Ich neodborné ošetrenie môže mať za následok znehodnotenie celého zatepľovacieho systému. Disponujeme najkvalitnejšími náterovými materiálmi a najnovšou nemeckou technológiou čistenia, ktorá je navyše šetrná voči životnému prostrediu.

Aké zdravotné ťažkosti môžu spôsobiť riasy a plesne?

Existencia plesní ako takých nepredstavuje pre človeka priame ohrozenie zdravia, ale za účinky na zdravie sú zodpovedné emisie z plesní. Plesne vyvolávajú alergické reakcie vo forme častých zápalov priedušiek, chronického kašľa, astmy, dráždenia slizníc, prípadne kožných alergií. Priamym kontaktom s plesňami dochádza k častým ochoreniam kože (ekzémy, plesne, psoriáza). Dlhodobá prítomnosť plesní časom vytvára chronickú precitlivenosť organizmu a zhoršujúcu sa alergiu. Spolupodieľajú sa tiež na skutočnosti, že 10 až 30 % detskej populácie je postihnutej alergickými ochoreniami dýchacích ciest.

Reakcie organizmu ako následky expozície plesniam je možné rozdeliť do 5 kategórií:

  • Všeobecné systémové reakcie: bolesti hlavy, únava, pocit na zvracanie a teplota sú typické zdravotné účinky a sú všeobecne spájané s výskytom plesní v budovách.U 40 % – 50 % obyvateľov budov, kde sú problémy s rastom plesní, sa vyvíjajú známky dráždenia. Opuchnutie očí, pískanie na hrudníku pri dýchaní, alebo pocit nedostatku dychu sú typické symptómy, ktoré miznú krátko po ukončení expozície. Hoci sa tieto symptómy spájajú s rastom plesní, sú nešpecifické, vyskytujú sa aj z dôvodu mnohých iných príčin.
  • Opakované infekcie: chrípka, bronchitída, infekcie stredného ucha sú príklady reakcie organizmu na plesne. Rast plesní je častou príčinou liečby respiračných infekcií a ich opakovaného výskytu. Obyčajne to nie je z toho dôvodu, že infekciu zapríčiňujú plesne, ale preto, že plesne zvyšujú individuálnu vnímavosť na infekcie.
  • Vážne, alebo chronické ochorenia: astma a rôzne druhy alergií, ako je alergická alveolitída, môže byť dokonca celoživotný následok expozície plesniam. Alveolitída môže mať veľmi vážne zdravotné následky, ktoré sú príčinou redukovanej aktivity alveol, t.j. časti pľúc kde dochádza k výmene plynov.
  • V prípade astmy sa predpokladá, že plesne môžu zapríčiniť včasný začiatok astmy a jej opakované exacerbácie (nové resp. opätovné prepuknutie choroby).
  • Symptómy následkom expozície toxínu sú: nauzea, alergie alebo hnačka. Špecifická skupina aflatoxínov emitovaných plesňami rodu Aspergillus species je karcinogénna a môže podporovať rast zhubných nádorov.

Negatívny vplyv na človeka závisí nielen od koncentrácie spór vo vnútornom ovzduší, ale aj od dispozície jedincov k ochoreniu. Medzi najviac ohrozené skupiny jedincov patria: ľudia s oslabeným imunitným systémom, alergici a deti.

Plesne v domácnosti môžu mať rôznu podobu, od tmavých nenápadných škvŕn  až po zatuchnutý pach v nevetranej skrini. Neškodia len stenám a nábytku, ale najmä vášmu zdraviu a preto ich treba čo najskôr zlikvidovať. Ich spóry prenikajú do dýchacích ciest a vyvolávajú rôzne alergie, ekzémy, zápaly spojoviek, chronickú nádchu či dokonca prieduškovú astmu, v lepšom prípade iba bolesti hlavy. Všetky tieto príznaky môžu sprevádzať problémy so spaním a pocity únavy. Z dlhodobého hľadiska žiť v takomto byte je veľmi nebezpečné pre vaše zdravie.

Účinný boj s plesňami

Vetrať s rozumom! To je najjednoduchšia rada, ktorá vám môže pomôcť v boji s plesňami. Vlhkosť vzduchu, ktorá je pre ne živnou pôdou, by sa mala pohybovať od 40 do 55% maximálne, nikdy by však nemala presiahnuť 60%. Pravidelným vetraním ju môžete udržať v norme, nevetrajte však počas dažďa. Ak je to možné, sušte bielizeň vonku, pretože voda odparujúca sa z výpraného oblečenia doslova vytvorí efekt dažďového pralesa. Vzduch by mal v izbách prúdiť, preto odsuňte nábytok od stien. Pri varení majte zapnutý digestor a dvere do kúpeľne nechávajte otvorené, po kúpeli či osprchovaní nechajte vetrák odvetrať maximum vlhkosti.

Je veľmi dôležité naučiť sa správne udržiavať svoj byt v „klíme“, ktorá je pre náš organizmus ideálna. Pokiaľ sa budete snažiť v izbe docieliť cca 50% vlhkosť a 22°C (povrchová teplota stien nesmie klesnúť pod 12°C) – budete mať doma ideálnu klímu pre vaše zdravie.

Ak bývate v zateplenom panelovom dome s plastovými oknami a chystáte sa v zime na dovolenku – nevypínajte kúrenie. Znížte teplotu na úsporných 16 až 18 stupňov Celzia, aby obvodové múry nevychladli. Keď vlhkosť nemá kam uniknúť, sústreďuje sa na najchladnejších miestach – na oknách, v nevykurovaných miestnostiach alebo v zle zaizolovaných priestoroch.

 Príčiny napadnutia fasád:

  • Vlhká fasáda, ktorá je predpokladom pre rast mikroorganizmov (vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok, severnej strany objektov, umiestnenia stavby vzhľadom k okoliu, a pod.)
  • Zlá kvalita fasád (nerovnosti, chybné detaily, a pod.)
  • Omietky s vyššou nasiakavosťou, s minimálnym obsahom biocídnych prostriedkov, ktoré môžu zapríčiniť rýchle napadnutie fasády.

 Čo to pre Vás ako užívateľa  znamená?

  • Trvale vlhká fasáda – skracovanie životnosti omietky, v prípade trhliniek v omietke extrémne rýchla degradácia fasády vplyvom mrazu
  • Biologický činiteľ narušuje povrch fasády – kratšia životnosť omietky
  • Vznik alergénov – možné ohrozenie zdravia ľudí v dome a jeho okolí

Odstránenie rias a plesní zo zateplených obvodových plášťov certifikovaným systémov

    PRED                                                            PO

  • Vysoká záruka a kvalita
  • Výsledkom je predĺženie životnosti fasády a omietky
  • Nová esteticky krajšia a odolnejšia fasáda voči vonkajším vplyvom

Oslovte nás, a my radi prekonzultujeme Vaše požiadavky a na ich základe Vám pripravíme individuálnu cenovú kalkuláciu.

KONTAKT:
Tirekz, spol. s r.o.
Ladislav Matej 0905 271 440
Ing. Dominik Matej, DBA, MBA – 0917 129 777
e-mail: cisteniefasad.ke@gmail.com
www.cisteniefasadke.sk             


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.



Viac nezobrazovať
Lepšie správy