Odvetraná fasáda vs. kontaktná fasáda: ktorú si vybrať?
Fasádny systém, pre ktorý sa vy alebo vaša spoločnosť rozhodnete, je veľmi náročné rozhodnutie. Je to z toho dôvodu, že sa rozhodujete o veci, ktorá má životnosť na desiatky rokov. V tomto článku si porovnáme dva druhy fasád – odvetraná fasáda a kontaktná fasáda, a ich výhody či nevýhody.
Odvetraná fasáda
Odvetraná fasáda je systémová fasáda budov, ktorá je predsadená na obvodovom plášti. Ten je od vonkajšieho múru oddelený vzduchovou medzerou a tepelnou izoláciou. Práve tá robí najväčší rozdiel medzi kontaktnou a odvetranou fasádou, a dáva možnosť stenám dýchať čím sa predlžuje jej životnosť vďaka ventilácii. Odvetranú fasádu dokážeme využiť ako pri nových budovách, tak aj pri rekonštrukcii starých budov. Odvetraná fasáda má tri najdôležitejšie vlastnosti. Jednou z nich je, že jej inštalácia nie je závislá na klimatických podmienkach, a je takmer bezúdržbová. Ďalším dôvodom prečo sa rozhodnúť práve pre tento druh fasády je ten, že vylepšuje tepelnú izoláciu budovy pretože ju udržuje neustále v suchom stave. Treťou dôležitou vlastnosťou je, že vplyvom aktívnej vzduchovej medzery odvádza zabudovanú, ale aj skondenzovanú vlhkosť z obvodových plášťov, nedochádza teda k hrdzaveniu železnej výstuže v nosných častiach stien . Touto unikátnou vlastnosťou prevetrávaná fasáda ochraňuje statiku budov a predlžuje ich životnosť. Odvetraná fasáda je rovnako dôležitá aj z toho hľadiska, že zabraňuje prenikaniu hluku do interiéru budov, a významne znižuje náklady na klimatizáciu či vykurovanie.
Kontaktná fasáda
Do kategórie kontaktnej fasády spadajú najčastejšie omietkové kontaktné fasády. Sú aplikované priamo na murivo, kde každá jedna z aplikovaných vrstiev či je to tepelná izolácia, lepidlo, omietka sú vo vzájomnom kontakte. Najhlavnejším rozdielom medzi kontaktnou a odvetranou fasádou je vzduchová medzera medzi obkladom a múrom. Ďalším významným rozdielom je životnosť kontaktných fasád, ktorá je podľa normy ETAG predpokladaná na 20 až 25 rokov ak sa dodržia technologické postupy pri montáži a realizuje sa pravidelná údržba kontaktných fasád ako umývanie, impregnácia a maľovanie. Prevetrávané fasády, ktoré sú tvorené oceľovou podkonštrukciou a keramickým obkladom majú až 100 ročnú životnosť.
Výhody odvetranej fasády
Odvetraná fasáda má omnoho viac výhod na pohodlnejšie bývanie ako kontaktná fasáda. Prvou takou najdôležitejšou je, že v bytoch sa vytvára prirodzenejšia klíma a tým sa zásadne eliminuje tvorba plesní vďaka aktívnej vzduchovej medzere, ktorú prvá menovaná ponúka. Medzi ďalšie výhody odvetranej fasády patrí a rôznorodosť materiálu. Ten je naozaj pestrý, a vyberať si môžete z rôznych materiálov, ako napríklad drevo, bondy, lamináty, keramika či prírodné kamenné obklady . Ďalšou jej výhodou je, že jej externá a viditeľná časť môže byť vo väčšine prípadov naozaj pekná a zaujímavá. Jednou z dôležitejších výhod je akustická izolácia. V praxi to vlastne znamená, že odvetraná fasáda zamedzuje prestupu hluku z externých priestorov do miestnosti. Ten istý systém funguje aj naopak – hluk z miestnosti sa len veľmi ťažko dostane do exteriéru. Odvetrané fasády majú okrem iného aj veľmi dobré termoizolačné vlastnosti. Počas teplejších, letných dní, fungujú vzduchové komory na odvetrávaných fasádach ako komín. Znamená to, že slnečné lúče dopadajú na fasádu a zohrievajú povrchový plášť a tým vo vzduchovej komore dochádza k cirkulácií teda ochladzovaniu priestoru. Nedochádza tak ku kumulácií tepla v izolante, taktiež ani v obvodových múroch budov. Je to dôležité pre udržani a pohodlia v domácnosti počas horúcich letných dní.
Nevýhody odvetranej fasády
Tak, ako každá vec má svoje dobré, silné stránky, tak má aj svoje nevýhody. Jednou z nevýhod odvetranej fasády je jej vyššia cena. Avšak, ak sa na to pozrieme z druhej strany, tento druh fasády má aj oveľa dlhšiu životnosť ako kontaktná fasáda. Práve preto v prepočte do budúcnosti je odvetraná fasáda cenovo oveľa výhodnejšia.
Výhody kontaktnej fasády
Aj kontaktná fasáda má svoje výhody, avšak ani ten najlepší materiál použitý pri kontaktnej fasáde nie je tak dobre prevzdušnený, ako odvetraná fasáda. Jednou z výhod kontaktnej fasády je, že je pomerne lacná. Aj kontaktná fasáda vie mať dobrú tepelnú izoláciu, závisí to však od hrúbky a druhu izolačného materiálu.
Nevýhody kontaktnej fasády
Tak ako sme už spomenuli, ani ten najlepší materiál pri kontaktnej fasáde nedokáže byť tak dobre prevetraný, ako odvetraná fasáda. Ak sa na to všetko pozrieme z ekologického hľadiska, polystyrén, ktorý sa prevažne používa na aplikovanie fasády, je veľkou záťažou pre životné prostredie. S tým súvisí aj to, že druhý možný spôsob na zateplenie v kontaktnej fasáde je použitie minerálnej vlny. Tá je však o 50% drahšia, ako polystyrén.
Odvetraná fasáda vs. kontaktná fasáda
Ako sme už spomínali, odvetraná fasáda má oveľa viac výhod, ako kontaktná fasáda. Kontaktná fasáda, ako to už nasvedčuje jej názov, funguje na princípe kontaktu medzi fasádou a povrchom budovy, čo znamená, že je kladená priamo na murivo. Ak aj však použijeme izoláciu, ako napríklad polystyrén alebo minerálnu vlnu a nebude tam žiadny prístup vzduchu, hovoríme tiež o kontaktnej fasáde. Do kategórie kontaktnej fasády spadajú najčastejšie omietky, no ako obklad sa môže používať aj tehla, kameň, či drevo. Najhlavnejším rozdielom medzi kontaktnou a odvetranou fasádou je vzduchová medzera medzi obkladom a múrom. Aj napriek tomu môže byť kontaktná fasáda kvalitná a to vtedy, keď je použitá izolácia v podobe minerálnej vlny alebo polystyrénu. Pri polystyréne si však treba dávať pozor na to, aby sa na stenách neobjavili plesne, alebo škvrny. Sú tam preto, lebo steny nemajú priestor na dýchanie, a ako sme už vyššie spomínali, najlepší izolant je vzduch. Ak ste však rozhodnutý pre kontaktnú fasádu, ako izolant použite minerálnu vlnu, ktorá dokáže zabezpečiť difúziu vodnej pary. Ďalšími výhodami kontaktnej fasády sú napríklad nehorľavosť či rýchlejšia aplikácia ako pri odvetraných fasádach.
7 vecí, ktoré potrebujete vedieť pred zateplením bytovky
V tejto časti článku sa poďme bližšie pozrieť na odvetranú fasádu a na to, aké výhody má oproti kontaktnej fasáde, ktorá sa stáva príliš veľkou záťažou na životné prostredie. Predstavíme vám sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako zateplíte bytovku.
1. Kontaktný zatepľovací systém nie je jediný
2. Ako ušetriť viac energie pomocou dobrej fasády
3. Pamätajte na akustickú izoláciu
4. Zvážte kumuláciu vlhkosti
5. Stavte na dlhú životnosť a ľahkú opravu
6. Ako fungujú prevetrávané fasády
7. Úspešné príklady zo Slovenska
Kontaktný zatepľovací systém nie je jediný
Kontaktné zatepľovanie je stále pomerne časté, no ak sa pozrieme na pomer cena vs životnosť, nájdeme mnoho nedostatkov. Dnes nie je dôležité bytovku len zaizolovať, no je treba myslieť aj na pohodlné bývanie a krajší vzhľad budovy. Práve preto je vhodné sa občas poobzerať aj na iné druhy zateplenia bytovky, ako na toto kontaktné.
Ako ušetriť viac energie pomocou dobrej fasády
Fasádny systém Marmoroc, ktorý sa v našej spoločnosti využíva je vytvorený v Škandinávii, kde sú pomerne časté tuhé zimy, no myslí sa tam aj na životné prostredie. Tento systém funguje na báze odvetranej fasády. Vzduchová bublina medzi konštrukciou a murivom vytvára termoregulačné vlastnosti a zvyšuje energetickú účinnosť budovy. Vďaka tomu dokážete ušetriť až 40 % nákladov na kúrenie v zime.
Pamätajte na akustickú izoláciu
Táto časť sa týka hlavne budov, ktoré sa nachádzajú v hlučnom prostredí, ako napríklad pri diaľnici alebo v centre mesta. Aj keď je dobre aplikovaná kontaktná fasáda celkom dobrý izolant, ako akustická izolácia zaostáva veľmi za odvetranou fasádou. Práve vzduchová bublina, ktorá je súčasťou odvetranej fasády vytvára zvukovú bariéru a tým tlmí hlukový smog z exteriéru.
Zvážte kumuláciu vlhkosti
Tým, že kontaktná fasáda sa aplikuje priamo na murivo, nevytvára priestor pre dýchanie a svojim spôsobom uzatvorí vlhkosť priamo na stenách. Aj vďaka tomu môžete mať vo vašej domácnosti či kancelárií vysokú koncentráciu vlhkosti a rovnako aj plesne. V tomto prípade by ste sa mali radšej poobzerať po odvetranej fasáde. Tá vďaka vzduchovej bubline dokáže eliminovať tepelné mosty.
Stavte na dlhú životnosť a ľahkú opravu
Odvetrané fasády je možné montovať v každom ročnom období a v každom počasí. Aj keď je montáž celkom jednoduchá pre skúsených montérov, na kvalite fasády to vôbec neuberá. Základom všetkého je keramika. Vysoko odolný materiál, ktorý ponúka vyššiu životnosť ako akýkoľvek iný. Životnosť je až sto rokov. Aj v prípade poškodenia externými vplyvmi je možná rýchla a efektívna výmena. Systém a jeho časti je vždy možné opraviť. Pritom sa vôbec nenaruší estetická hodnota. Tá je v porovnaní s kontaktnou fasádou výrazne vyššia. Vďaka rôznym dostupným formátom a širokému spektru vzorov, farieb a textúr je odvetraná fasáda omnoho atraktívnejšia.
Ako fungujú prevetrané fasády
Odvetrané fasády sú lepšie a praktickejšie ako kontaktné fasády nie len kvôli materiálu, ktorý danú fasádu tvorí. Dôležitým prvkom je aj špeciálna konštrukcia. V lete znižujú množstvo tepla, ktoré budovy absorbujú čiastočným odrazom slnečného žiarenia, zakrytím, vetranou vzduchovou medzerou a použitím izolačného materiálu. Tým sa dosiahne značné zníženie nákladov na klimatizáciu. V zime sa vetraným stenám podarí udržať teplo, čo vedie k úsporám z hľadiska vykurovania. Ide v podstate o komínový efekt, ktorý sme už spomínali vyššie v tomto článku.
Úspešné príklady zo Slovenska
Náš fasádny systém Marmoroc nie je populárny len v Škandinávii. Okrem iného využil naše služby a odvetranú fasádu aj bytový dom na Rožňavskej ulici v Rimavskej Sobote. Po aplikovaní odvetranej fasády sa znížili vlhkosť v bytovke hlavne na vyšších poschodicach zo 70 percent na 45 percent. Okrem iného sa zvýšila aj hodnota bytovky a to vďaka exteriérovej estetickej úprave. V tomto článku sme vám predstavili rozdiely kontaktnej a odvetranej fasády, ktoré môžete zúročiť pri výbere, aký druh fasády by ste si chceli aplikovať na múry. Okrem iného sme vám čo to povedali aj o našej spoločnosti a o tom, ako ktoré fasády fungujú.
Niečo o nás
Spoločnosť I.MAR sa zaoberá stavebnou výrobou, obnovou bytových domov a rovnako aj montážou výťahov a zariadení z oblasti zelených energií. Spoločnosť vznikla v roku 2010 a na trhu si vybudovala kvalitné miesto v popredí. Spoločnosť vznikla v roku 2010 a na trhu si vybudovala kvalitné miesto v popredí. V našej spoločnosti sa časom vypracoval kvalifikovaný tím odborníkov, ktorí sú vyškolení v rôznych sférach stavebníctva. Svojou činnosťou pokrýva firma celé územie Slovenskej republiky. Spoločnosť disponuje vlastnými skladmi o rozlohe 2500 metrov štvorcových, lešenie o ploche 10 000 metrov štvorcových, a technickým vybavením, čím dokáže realizovať stavebné zákazky veľkého rozsahu. Čo sa týka obchodného portfólia, I.MAR je aj partnerom reťazcu Kaufland Slovensko. Pre neho realizuje spoločnosť rekonštrukcie obchodných prevádzok po celom Slovensku. Hlavné portfólio spoločnosti tvorí obnova bytových domov o čom svedčí už viac ako 100 referenčných objektov. Od roku 2018 sa spoločnosť I.MAR stáva distribútorom prevetrávaných fasád MARMORC, ktorý je založený na škandinávskej patentovanej technológii. Poskytuje výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Vďaka spoločnosti získate, montáž za každého počasia, luxusný vzhľad domu, vysoko účinné zateplenie, komfortné a zdravé bývanie a až 100 ročnú životnosť zatepľovacieho systému.