Blogy a články

Prechod na nové telefóny v bytovkách je jednoduchší ako by sa mohlo zdať

10. 06. 2022 - Bohuš Žila, BM ELEKTRO, s.r.o.

Výhody digitálnych 2-vodičových telefónov v bytovkách

Mať funkčné domáce telefóny v bytovkách so zrozumiteľnou komunikáciou je túžbou mnohých majiteľov bytov. Nové telefóny sú často spájané s nutnosťou ťahať nové kabeláže až do bytov. Nové digitálne 2-vodičové systémy dokážu využiť existujúce rozvody v bytovkách, a to na prenos zvuku (audio) ale aj prenos obrazu (video). Poďme si povedať niečo viac o týchto systémoch.

Využitie existujúcich rozvodov

Vo väčšine bytoviek sú existujúce analógové systémy domácich telefónov, ktoré pre svoju činnosť potrebujú 4+n vodiče (n=celkový počet bytov) v stúpacích rozvodoch (rozvodnice chodby) a do každého bytu vstupuje až 5 vodičov. Existujúce rozvody sú vo väčšine prípadov vyhovujúce a ak nie, tak sa vymenia stúpacie vedenia medzi jednotlivými rozvodnicami na chodbách. Do každého bytu vstupuje až 5 vodičov, z ktorých určite sa nájdu dva funkčné a vyhovujúce. Preto je výhodné využiť existujúce rozvody v bytovkách pre domáce telefóny.

Digitálny systém a jeho výhody

Medzi najväčšie výhody digitálnych systémov TESLA a GOLMAR je možnosť využiť existujúce rozvody. Tým je možné zabezpečiť nový a funkčný systém telefónov v bytovke bez zbytočného frézovania a lištovania v bytovke. V niektorých prípadoch sa mení stúpacie vedenie, ktoré je ale v rozvodniciach na chodbách a nijako nezasahuje do rozvodov bytu.

Ďalšími výhodami digitálnych systémov je čistý zvuk bez rušivých zvukov, bez možnosti odpočúvať prebiehajúci hovor a ani odpočúvať čo sa deje v iných bytoch. Systémy TESLA je možné pripojiť na monitorovacie zariadenie, v ktorom sa zapisuje do histórie kto komunikoval a kedy otvoril dvere. Digitálne systémy umožňujú komunikáciu – telefonovanie medzi bytmi. Ďalšia často využívaná výhoda je pripojiť domáci telefón na tlačítko zvončeka pred bytom.  Domáci telefón zvoní iným zvukom od hlavného vchodu bytovky a iným zvukom pri zvonení zvončekom pri byte.

AUDIO telefóny

Časom overený systém TESLA je asi najpoužívanejším systémom v bytovkách na Slovensku. V analógovom prevedení TESLA dobre slúži ešte aj dnes. Prechod na digitálny systém TESLA je bezproblémový a veľmi rýchly. Digitálne audio systémy umožňujú komunikáciu od hlavného vchodu a otvorenie dverí. Systémy TESLA je možné doplniť ďalšími prvkami na otváranie ďalších dverí alebo zapínanie osvetlenia cez domáci telefón.

VIDEO telefóny

Video telefóny obsahujú všetky výhody uvedené v časti AUDIO telefóny a navyše prenášajú obraz z pred hlavného vchodu. Do bytovky pustíte naozaj ľudí, ktorých viete zvukom a obrazom identifikovať. Nie je možné vykonávať záznam obrazu, a preto video systémy domácich telefónov nepodliehajú pravidlám GDPR. Bytové jednotky sú audio interkomy alebo video interkomy o ktorých si povieme viac v časti hybridné audio-video telefóny.

HYBRIDNÉ audio aj video telefóny

Španielsky výrobca GOLMAR svojim systémom pre bytovky umožňuje kombinovať v jednotlivých bytoch bytovky audio a video telefóny – interkomy.

Interkom je domáci telefón bez slúchadla. Jedná sa o zariadenie pripevnené na stene, ktoré zvukom a blikaním hlási zvonenie. Zatlačením tlačítka komunikujem a prípadne otváram dvere. Nie je potrebné dvíhať k uchu slúchadlo.

Hybridný systém znamená, že všetky rozvody a tablo sú pripravené na video. Do bytov sú naplánované audio interkomy. Takúto zostavu si vlastníci bytov odsúhlasia zo spoločných financií bytovky.

Následne si majiteľ bytu pred realizáciou, za rozdielovú cenu, vyberie a doplatí niektorý z video interkomov. Video interkomy sú v prevedeniach s LCD displejom veľkosti 4,3” alebo 7”. Najvyššie verzie video interkomov umožňujú pripojenie na WIFI a presmerovanie hovoru na mobilné aplikácie.

Priebeh montáže

Po zaslaní objednávky nasleduje vizualizácia tabla v ktorom v súčinnosti so zodpovednou osobou v bytovke vpíšeme a odsúhlasíme si meno a pozíciu v table. Zákazník presne vie, ako bude jeho tablo po realizácii vyzerať. Nasleduje objednanie zariadení, príprava menoviek vo firme a dohodnutie termínu realizácie. Oznamy pre sprístupnenie bytov sa časovo naplánujú tak, aby majiteľ bytu nemusel čakať celý deň na montážnikov, ale aby sprístupnil byt v konkrétny čas na cca 30 min. Takýmto prístupom sú majitelia bytov ochotnejší zabezpečiť otvorenie bytu.

Pri realizácii sa v doobedňajších hodinách mení vonkajšie zvončekové tablo a poobede sa menia telefóny v bytoch podľa harmonogramu. Informovanie a oznamy sú v dostatočnom čase doručené majiteľom bytov. Pre skúsené a zabehnuté firmy je možné  takýto systém realizovať za približne jeden deň (1 vchod, 24 bytov).

Ako zistiť cenu

Stačí nám zaslať základné údaje o Vás a o bytovke. Vaše kontaktné údaje, adresu a mesto kde sa bytovka nachádza. Počet vchodov, poschodí a bytov vo vchode. Na základe týchto údajov Vám obratom zašleme prehľadovú ponuku. Údaje nám môžete zaslať emailom na info@bmelektro.sk, cez SMS na číslo 0905 380 493 alebo vyplnením formuláru na stránke https://www.bmelektro.sk/domovy-zvoncek/

Ponuka (prehľadné tabuľky)

Ponuka obsahuje dve prehľadové tabuľky v ktorých nájdete najlacnejšie verzie domácich telefónov, tablá s tlačítkami a RFID čipmi. Na ďalšej tabuľke nájdete cenu za hybridný systém a komplet VIDEO systém domácich telefónov pre Vašu bytovku. V tabuľkách nájdete aj stručný popis a fotky jednotlivých systémov. Rozhodovanie bude pre Vás jednoduché.

Viac informácií nájdete na www.bmelektro.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy