Rok po Mukačevskej… a čo sa zmenilo?
Ubehol rok po tragickej udalosti v Prešove. Je to dostatok času na spracovanie zmien v legislatíve? Alebo ide o tak rozsiahlu problematiku, ktorá si vyžaduje spoluprácu širokého spektra orgánov a odborníkov, že to príde ako až nereálny cieľ? Musí sa stať niečo podobné, aby sa začalo reálne konať? Nebude už potom pozde na písanie smútočných prejavov. Veď toto sa už predsa nemôže opakovať a napriek všetkému v pláne vlády na rok 2021 je vidieť snahu riešiť všetko možné, len nie bezpečnosť ľudí v bytových domoch.
Odporúčame prečítať si článok od odborníka na slovo vzatého – JUDr. Palva Komára.
Protipožiarna bezpečnosť bytových domov
Bytové domy, resp. ich bezpečnosť a stavebno technické vyhotovenie, resp. organizačné zabezpečenie, sa stali po výbuchu plynu v BD na ul. Mukačevskej v Prešove v roku 2019 predmetom mnohých „odborných“ ale aj laických diskusií. Je potrebné uviesť, že počty požiarov v odvetví tzv. „Bytového hospodárstva“ ( tak je zadefinovaná kategória pri hodnotení požiarovosti podľa podkladov HaZZ ), predstavujú ročne cca. 20 % podiel z celkového počtu požiarov v SR. Uvedený ukazovateľ nie je až tak „významný“, avšak čo je viac významné, až „drastické“, je podiel počtu usmrtených a zranených v tomto odvetví vo vzťahu k celkovému počtu postihnutých osôb . Napr. v roku 2018 bolo usmrtených pri všetkých požiaroch 48 osôb. Z uvedeného počtu bolo v odvetví „bytového hospodárstva“ 33 osôb, čo je takmer 70 % !
Čo sa týka zranených, je toto percento ešte vyššie ( celkovo 194 zranených, z toho 149 v bytových domoch ) a predstavovalo takmer 77 %!
Uvedené čísla sú skutočne alarmujúce. Je potrebné uviesť, že v rámci daného odvetvia sú zahrnuté nielen stavby označené ako „Bytové domy“ – BD, v ponímaní ako ich všetci vnímame a ktoré sa nachádzajú v našim mestách, resp. obciach (spravidla BD od 4 do 14 nadzemných podlaží, postavené do roku 1990, resp. stavby s vyšším počtom podlaží, postavené do roku 1990, resp. po tomto období, ktoré však predstavujú minimálne percento prípadov), ale tiež stavby rodinných domov – RD. Ale keďže nemáme presnejšiu štatistiku, nevieme zadefinovať aké % pripadá na túto oblasť. Každopádne je potrebné sa zaoberať aj uvedenými stavbami, aj keď v týchto stavebných objektoch sa vyskytuje podstatne menší počet potencionálne ohrozených osôb, ako v stavbách BD.
Zamknutý obsah
Tento text je prístupný iba pre registrovaných členov ZLSBD.
Ak ste členom Združenia pre lepšiu správu bytových domov, môžete sa prihlásiť.
Ak nie ste registrovaným členom, môžete sa zaregistrovať.