Blogy a články

5 častých chýb pri vykurovaní: ako môžete namiesto toho ušetriť energiu za teplo| Uponor Smatrix Pulse

09. 03. 2020 - Uponor, s.r.o.

Vyvarujte sa častým chybám pri vykurovaní a ušetrite energiu a peniaze. Prečítajte si viac o vykurovaní a objavte nové spôsoby, ktoré ponúka systém Smatrix Pulse.

5 častých chýb pri vykurovaní: Ako môžete namiesto toho ušetriť energiu za teplo

Akonáhle opadajú listy a vonku je zima, začína vykurovacia sezóna. V závislosti od toho, kde bývate, je možné, že budete musieť začať s vykurovaním svojho domova už v októbri – čo sa v neposlednom rade prejaví na Vašom účte za teplo! Aby ste sa vyvarovali nepríjemným prekvapeniam v najbližšom vyúčtovaní za teplo, upozorňujeme na 5 najčastejších chýb pri vykurovaní. A ako im zabrániť?

Chyba č. 1: Skryté náklady na vykurovanie v dôsledku zlého návrhu

Pri stavbe nového domu alebo pri renovácii je veľmi dôležité mať k dispozícii správny projekt vykurovania a plán inštalácie, ktorý zohľadňuje aj potrebu tepla a tepelné straty. Majiteľ domu sa často dostane do pascí dodávateľov, ktorí počítajú s „približnými ukazovateľmi z praxe“ a používajú tak štandardné metódy pre získanie zákazníka. Neexistuje však rovnaká odpoveď pre všetky jednotlivé domácnosti.

Rôzna kvalita a hrúbka izolácie, trieda energetickej účinnosti okien, poloha domu – to všetko prispieva k špecifickým potrebám vykurovania. Umiestnenie potrubí a rozdeľovačov je rovnako dôležitý ako projekt vykurovania, pretože umožňuje efektívne rozvrhnúť zóny v miestnosti a prispôsobiť k nim umiestnenie rozdeľovačov. So správnym rozmiestnením rozdeľovačov a usporiadaním potrubí a rozdeľovačov si môžete byť istí, že váš domov tak nebude prekurovaný alebo nedokurovaný, čo eliminuje skryté náklady na využívanie celého vykurovacieho systému.

Chyba č. 2: Všetky izby je potrebné vykurovať rovnako

Centrálna regulácia vykurovania Vášho bytu alebo domu – znie to jednoducho, ano? Možno je to ľahké, ale nakoniec sa to môže ukázať ako veľmi drahé riešenie. Nie všetky izby sú rovnaké, rovnako nie všetky miestnosti je potrebné vykurovať rovnako. Zatiaľ čo väčšinu času dňa trávite v obývacej izbe alebo pracovni, kde chcete, aby boli teploty na komfortnej úrovni, spálňa alebo kúpeľňa sa používajú zriedka a nemusia byť vykurované tak ako ostatné miestnosti. Tak prečo ich nepretržito vykurovať?

Odborníci dokonca odporúčajú využívať rôzne teploty pre rôzne druhy miestností. Obývacia časť môže byť príjemná s dosiahnutím tepelnej pohody pri 20 – 23 stupňoch, zatiaľ čo teplota v spálni, aby sa zabezpečila optimálna tepelná pohoda na spanie, by nemala byť vyššia ako 18 stupňov.

Vedecké odporúčania bokom: každý má svoje individuálne požiadavky nikto by však nemal doma mrznúť! Napriek tomu dlhodobé zníženie teploty o 1 alebo 2 stupne ušetrí veľké množstvo energie a peňazí – a verte nám, pri systéme podlahového vykurovania nebudete pociťovať žiadny rozdiel.

Chyba č. 3: Keď idete z domu, vypínate vykurovanie

Ste na pár hodín mimo svojho domu? Logickým riešením by bolo počas tejto doby vypnúť vykurovanie, aby sa ušetrila nejaká energia. Chyba! Toto je častá a mylná predstava. Na vyhriatie chladnej miestnosti je potrebné omnoho viac energie, než ak by bola miestnosť nepretržite vykurovaná – ale so zníženou teplotou napr. 16 stupňov. Spravujte svoje účty za teplo a energiu inteligentnejšie a udržateľnejšie.

Chyba č. 4: Čím viac, tým lepšie

Táto chyba je v ostrom kontraste s chybou číslo 3. V snahe zabrániť ochladeniu bytu alebo domu mnoho ľudí necháva celý deň termostat nastavený na vysokú teplotu. Chyba, ktorá stojí obrovské množstvo energie: každý stupeň navyše stojí približne 6 % z vašich celkových nákladov na vykurovanie. Pri podlahovom vykurovaní nedochádza k plytvaniu tepla. Pri konvenkčných radiátoroch teplo stúpa nahor k stropu a zohriatie celej miestnosti si vyžaduje čas a ďalšiu energiu.  Sálavé teplovodné vykurovanie ako je napr. podlahové vykurovanie, sálaním prenáša teplo cez konštrukcie do priestoru, čo prispieva k dosiahnutiu vyššieho komfortu pre človeka a aj úsporu energie.

Pri radiátoroch musí byť teplota vykurovacej vody okolo 65°C  a pre podlahové vykurovanie postačuje aby teplota vykurovacej vody bola na úrovni 35 stupňoch. To umožňuje dosiahnutie oveľa vyšších úspor pri prevádzke..

Chyba č. 5: Pootvorené okná

Ďalšou častou mylnou predstavou je, že neustále mikro-vetranie oknami vpustí dni čerstvý vzduch a minimalizuje plytvanie energiou. Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Trvalá mikro-vetranie oknami obmedzuje výmenu vzduchu na minimum a súčasne prichádzate o teplo.  Okrem toho sa murivo okolo okna ochladzuje – ideálna živná pôda pre plesne. Odporúčame intenzívne, ale krátke vetranie pri plne otvorenom okne. Stačí niekoľko minút na to, aby sa v miestnosti vymenil vzduch a nespotrebovalo sa toľko energie.

Ušetrite ešte viac energie pomocou inteligentného systému Smatrix Pulse od firmy Uponor

Smatrix Pulse je dokonalým riešením regulácie teploty v miestnosti pre optimalizáciu vykurovania a úsporu nákladov.

Chcete optimalizovať vykurovanie a ušetriť energiu a náklady? Zoznámte sa s Uponor Smatrix Pulse. Je to nový systém zónovej regulácie teploty miestnosti od spoločnosti Uponor vhodný aj pre podlahové vykurovanie. Smatrix Pulse Vám ponúka úplne nové možnosti: Nastavte si maximálny komfort v miestnostiach pomocou jednoduchého ovládania alebo rôznych aplikácií pre inteligentné domácnosti. Bezkáblový termostat inteligentne riadi a optimalizuje Vaše vykurovanie. S funkciou Smatrix Pulse získate: plnú kontrolu nad teplotami v miestnostiach, úsporu energie až o 20 % a plnú prepojiteľnosť s inými systémami, ako je Amazon Alexa alebo Google Assistant.

Šetríte čas, energiu a náklady – a zlepšite si celkovú atmosféru Vášho domova!

Prečítajte si viac o systéme Smatrix Pulse! http://www.uponor.sk/produkty/regulácia-priestorovej-teploty/uponor-smatrix-pulse

Viac informácií nájdete na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať