Obce riskujú miliónové straty, mnohé poistky sú príliš staré
RADÍ ODBORNÍK Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk
Živly na Slovensku ukazujú čoraz väčšiu silu. Každý rok spôsobujú miliónové škody nielen na majetku občanov, ale aj samotných miest a obcí. Preto je na mieste skontrolovať poistenie, ktoré samosprávam pomôže pokryť finančné straty.
Každý rok sme svedkami ničivých živelných udalostí. Rizikom nie sú len letné búrky, návalové dažde a povodne, ktoré každý rok potrápia obce na celom Slovensku, ale aj nepredvídateľné zemetrasenia či požiare. Tie doslova za pár sekúnd vedia poškodiť obecný majetok, či už úrady, kultúrne domy, školy, ale aj zariadenie, stroje a techniku.
Miliónové škody na obecných úradoch, školách či kulturákoch
Stačí si spomenúť na vlaňajší rozsiahly požiar v Banskej Štiavnici, pri ktorom škody musela dotovať vláda. Podobne to dopadlo po októbrovom zemetrasení na východnom Slovensku, kde sa škody vyšplhali na 16 miliónov eur.
„Pri tomto zemetrasení až 10 miliónov eur tvorili škody na verejných stavbách, obecných úradoch, školách, kultúrnych domoch či kostoloch. Aj po tejto udalosti sa žiaľ ukázalo, že veľa obcí malo svoj majetok podpoistený alebo mali nedostatočné poistné krytie, takže im poisťovne nemohli kompenzovať škody v plnej výške,” upozorňuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.
Staré poistné zmluvy a podpoistenie
Odborník konštatuje, že väčšina samospráv si svoj majetok poistila pred rokmi a odvtedy svoje zmluvy nekontrolovali. Takéto obce sú podpoistené a riskujú, že po škodových udalostiach, ku ktorým dochádza jednak po živelných udalostiach, ale aj z dôvodu vandalizmu či krádeží, od poisťovní dostanú nižšie poistné plnenie. Vzniknuté straty tak budú musieť hradiť aj z vlastných zdrojov.
„V praxi sa často stretávame s tým, že starostovia nevedia, či a ako je obec poistená. Niektoré samosprávy nie sú poistené vôbec, iné majú aj 20- či 30-ročné poistné zmluvy, pričom niektoré sú dokonca uzavreté ešte v slovenských korunách. Riešili sme prípad, kedy bol obecný úrad poistený
na 50-tisíc slovenských korún. Keď túto sumu prerátame na 1670 eur, za to dnes nedokážete ani opraviť strechu, nieto postaviť a zariadiť celý úrad,” vysvetľuje Krajňák.
Problémom je aj to, že ak budovy nie sú poistené v dostatočnej výške, poisťovňa po škodovej udalosti obci môže vyplatiť znížené poistné plnenie. Ak je napríklad na poistke hodnota budovy nižšia o 25 % ako je jej súčasná hodnota, poisťovňa môže namiesto plnenia 100 000 eur vyplatiť len 75 000 eur.
Obce by si mali poistiť majetok aj zodpovednosť
Aby boli obce a mestá dostatočne chránené, mali by mať kvalitne poistený majetok a takisto zodpovednosť. „Obciam poisťujeme v prvom rade budovy ako sú obecné úrady, školy, domy smútku, ale takisto aj hnuteľné veci ako sú zásoby, technika v budovách, zariadenie na ihriskách a podobne. Netreba zabúdať ani na obecné poľnohospodárske stroje, traktory, takisto na celý vozový park,” opisuje expert z FinGO.sk.
Mnohé samosprávy sa spamätajú neskoro
Skúsenosti z posledných rokov sú dôkazom toho, že živelným pohromám môže byť vystavený prakticky ktokoľvek – obce, firmy aj bežní ľudia. Aj preto odborník každej samospráve odporúča čo najskôr skontrolovať uzavreté poistné zmluvy, aktualizovať poistné sumy a v prípade potreby aj rozšíriť rozsah poistného krytia tak, aby sa v prípade nečakaných udalostí vyhli finančným problémom.
„Podobne ako je to v prípade rodinných domov a bytoviek, aj starostovia obcí sa veľakrát až po živelných udalostiach spamätajú a pýtajú sa, čo všetko im kryje ich poistenie, aké škody im poisťovňa preplatí a v akej výške. Bohužiaľ, veľa samospráv rieši obsah svojho poistenia až po funuse. Pri poistných udalostiach tak nevládzu uhradiť škody a môžu sa zbytočne dostať do finančných problémov,” dodáva Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.
Čo všetko si obce vedia poistiť
Majetok:
- všetky budovy obce (obecný úrad, bytové domy, dom smútku…)
- hnuteľné veci (vybavenie budov, zásoby…)
- elektroniku a stroje (technické a technologické zariadenia budov, výpočtová technika, traktory…)
- vozový park
Zodpovednosť za škody:
- zodpovednosť starostu
- zodpovednosť za škodu v súvislosti s výkonom funkcie
- zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti
Aké najčastejšie riziká si viete poistiť
- živelné riziká (povodeň, záplava, zosuv pôdy, víchrica, oheň…)
- vandalizmus (vonkajší, vnútorný…)
- krádež (lúpež, vlámanie…)
- rôzne druhy pripoistení (atmosférické zrážky, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody, náraz vozidla… )
- technické riziká (konštrukčná chyba stroja, vada materiálu, nešikovnosť obsluhy, skrat, prepätie… )
- riziká z poistenia zodpovednosti (škody na zdraví a živote, na veci, následnú majetkovú ujmu vrátane ušlého zisku, funkcia starostu…)