Blogy a články

Bezpečnosť bývania bytových domov naliehavo vyžaduje legislatívnu úpravu

16. 05. 2023 - PaedDr. Júlia Kubicová, ZLSBD

V súvislostiach výbuchu bytu v dvojposchodovej bytovke v Bielom Kostole sa dňa 13. mája 2023 konala tlačová beseda. Predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov JUDr. Mgr. Marek Perdík, prezident Asociácie vlastníkov bytov Miroslav Kantner, predseda Hydrogen Presure Metan Ján Boroň s podpredsedom Michalom Herényim odborne reagovali na nedoriešenú problematiku bezpečnosti bytových domov.

Problémom je, že bezpečnosť vlastníkov bytov alebo nájomcov nie je legislatívne upravená na jednom mieste. Nedostatkom je aj mnohorakosť výkladov existujúcich dokumentov. „Chýba ucelený právny predpis ochrany a bezpečnosti celkového bývania, a to legislatívne aj technicky. Tu zlyháva štát,“ apeloval Perdík. V praxi to znamená vypracovať predovšetkým komplexnú ochranu bývania, nie individuálnu.

Bezpečnostné zariadenia v bytových domoch sú zastaralé, medzi susedmi chýba spolupatričnosť a spoluzodpovednosť

Odborníci poukázali aj na ďalšie úskalia vyplývajúce z problematiky. Práva a povinnosti správcov bytových domov nie sú vyvážené. Všeobecne ľudia očakávajú, že vlastník bytu bude mať taký istý vzťah k domu ako aj k svojmu bytu. To, žiaľ, v praxi neplatí. Treba odstrániť nezáujem majiteľov bytov o starostlivosť o celkový bytový dom; správca nestačí na všetko sám. Tiež treba vypracovať prevenciu všetkých nehôd, ktoré sa budú diať stále viac, pretože bezpečnostné zariadenia v bytových domoch sú zastaralé.

Viac informácií: SR by mala mať ucelený právny predpis k bezpečnosti bytoviek

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať: zdruzenie@lepsiasprava.sk; 0911 230 012


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy