Ako správca a zároveň technik požiarnej ochrany sa veľmi často stretávam s postojom vlastníkov, že požiarna ochrana v bytovom dome je niečo čo sa ich veľmi netýka a skôr obťažuje, vnímajú ju iba ako čosi doplnkové a hlavne zbytočne drahé. Opačný postoj zaujímajú tí, ktorí si už skúsenosťou s požiarom prešli. Faktom však zostáva, že prvá skupina vlastníkov zatiaľ počtom tú druhú výrazne prevyšuje. A to napriek štatistikám, ktoré udelili požiarom v bytových domoch neúprosne tretiu priečku.

A tak je to najmä na nás – správcoch – aby sme vlastníkov oboznámili s realitou, o ktorej často ani netušia. Iba máloktorí si uvedomujú skutočnosť, že byty, ktoré budú z hypotéky ešte dlhé roky splácať, a v ktorých sa často nachádza všetok ich majetok, sú veľmi zraniteľným prostredím. A ešte zraniteľnejší v nich pri požiari bývajú práve ľudia. A veruže nie, poisťovňa škody nepokryje pokiaľ zistí akékoľvek pochybenie na strane vlastníka. 

V jednotlivých častiach nášho seriálu o ochrane pred požiarmi v bytových domoch si povieme, krok za krokom, aké povinnosti sa nás týkajú, na čo si dávať pozor, aké technické zariadenia v tejto oblasti existujú, ako, kedy a kým zabezpečovať ich kontroly, akú dokumentáciu z oblasti OPP má mať dom ale najmä ako môžeme povedomie o ochrane pred požiarmi (OPP) v bytových domoch zvýšiť. Ako správcovia máme tých možností našťastie pomerne dosť. Dobre informovaní vlastník je aspoň akou takou zárukou, že v prípade vzniku nebezpečnej situácie (a nemusí to byť hneď požiar) sa zachová správne, rozvážne, nespanikári a možno ešte aj podá pomocnú ruku tam, kde to bude treba.