Teplo s nekorektnými pravidlami
Dlhodobo sa ukazuje, že významná časť vlastníkov nerozumie príliš komplikovaným podmienkam dodávky tepla do bytových domov. Tento stav je ešte vypuklejší v okamihu, keď k týmto podmienkam pripojíme pravidlá rozpočítavania nákladov za teplo medzi jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Tu už vchádzame do problematiky, ktorá je v niektorých aspektoch ťažšie pochopiteľná nielen vlastníkom – kde by sa to aj dalo očakávať – ale aj správcom. O tomto som sa ako prezident Asociácie vlastníkov bytov (AVB) viacnásobne presvedčil pri riešení problémov vlastníkov v tejto oblasti a v neposlednom rade aj počas prednášok správcom a spoločenstvám vlastníkov. Musím priznať, že toto zistenie ma skutočne nemilo prekvapilo a prekvapuje dodnes.
Pravidlá rozpočítavania nákladov na teplo a teplú vodu od 1. januára 2017 určuje vyhláška Ministerstva hospodárstva č. 240/2016 Z. z. Ide o právnu normu, na znenie ktorej som doteraz nezachytil jediné pochvalné slovo. Naopak, vyhláška je kritizovaná zo všetkých strán a i naša Asociácia sa na základe bohatých skúseností k dlhému zoznamu kritikov tejto vyhlášky bez najmenšieho zaváhania pripája.
Dlhodobo medializujeme vysoký počet nejasných a nepochopiteľných ustanovení vyhlášky. Ministerstvo, ktoré pri pomyselnej „kolíske” vyhlášky vystriedalo ÚRSO, si počas jej prípravy prizvalo na pomoc odborníkov s dlhoročnou praxou. S napätím sa preto čakalo na zapracovanie množstva pripomienok, no na všeobecné zdesenie sa v konečnej verzii vyhlášky objavilo len ich torzo. Vyhláška zatiaľ zostáva bez najmenšej úpravy platná v pôvodnom znení, hoci prakticky všetky zainteresované strany volajú po okamžitej zmene.
Zamknutý obsah
Tento text je prístupný iba pre registrovaných členov ZLSBD.
Ak ste členom Združenia pre lepšiu správu bytových domov, môžete sa prihlásiť.
Ak nie ste registrovaným členom, môžete sa zaregistrovať.
Poznámka PT: Autor neuvádza premenné, ktoré v realite výrazne vstupujú do miery spotreby. Napr.:
1. Rôzne nastavené – príp. nefunkčné termostat. ventily na radiátoroch (prekurovanie, resp. šetrenie)
2. Dokurovanie iným zdrojom – len tam a vtedy, keď užívateľ potrebuje
3. Celodenné vetranie …
4. Miera užívania bytu, orientácia – vystavenie slnku, vetru, či tieňu … (… koeficienty polohy …)