Blogy a články

Zatepľovanie môže byť zdravé, bezúdržbové a trvácne.

26. 01. 2020 - Rastislav Ďalog, I.MAR spol. s r.o.

Zatepľovanie nie je módny hit. Klíma na Slovensku sa rapídne zmenila. Za posledných päťdesiat rokov priemerná teplota stúpla o dva stupne a najbližších 100 rokov sa predpokladá nárast o ďalšie štyri stupne. Tomu treba prispôsobiť aj naše bývanie. Otázka teda nestojí či zatepliť, ale ako. Zateplenie totiž nechráni len pred zimou, ale aj výkyvmi teploty a prílišnou páľavou. Ako si vybrať ten vhodný zatepľovací systém?

S konateľom spoločnosti I.MAR spol. s r. o. Rastislavom Ďalogom sme sa snažili nájsť odpoveď na túto otázku na základe ich skúseností a realizácií zateplenia. Rozprávali o najideálnejšej forme zatepľovania pre nezateplené paneláky a bytové domy.

Vaša spoločnosť realizovala aktuálne projekt zateplenia bytového domu na Rožňavskej 36 v Rimavskej Sobote. Môžete tento projekt priblížiť čitateľom?

Jedného dňa nás oslovil predseda vlastníkov (SVB) na základe dávnejšej spolupráce. Na sídlisku zostali ako posledná nezateplená bytovka. Predseda spoločenstva mal požiadavku na komplexnú obnovu bytového domu a to zateplenie a hydroizolácia strechy, sanáciu balkónov, rekonštrukciu výťahu, vonkajšie stavebné úpravy, rekonštrukcia elektroinštalácii spoločných priestorov, zateplenie obvodového plášťa. Samozrejme najnákladnejšiu investíciu predstavovalo práve zateplenie obvodového plášťa. Z pohľadu investora sa teda kládla požiadavka na čo najvyššiu životnosť, možnú návratnosť počas splácania úveru, estetiku a luxusnejší vzhľad. Aby sme mohli naplniť očakávania investora, pristúpilo sa teda k návrhu zateplenia obvodového plášťa prevetrávanou fasádou SCANROC. 

Väčšina takýchto zákaziek sa však realizuje pomocou zateplenia klasickým zatepľovacím systémom, prečo teda padlo rozhodnutie využiť iný model zateplenia?

Bolo to práve porovnanie nákladov, prevádzkových nákladov, nákladov na údržbu a životnosť. V prípade zákazky Rožňavská 36 cena zateplenia obvodového plášťa klasickým zatepľovacím systémom predstavovala cenu 192 327,75 € a cena zateplenia prevetrávaným systémom SCANROC bola 256 437 €. To sa zdá na prvý pohľad viac, ale investor premýšľa aj do budúcnosti. Klasický systém má drahú údržbu. Pretože cena údržby pri rozlohe domu 2176 metrov štvorcových predstavuje umývanie, impregnáciu, maľovanie a podľa platných cenníkových cien by to vyhádzalo na 72 800 €. 

SCANROC toto nevyžaduje a preto už po 18 roku životnosti KZS cena údržby presahuje cenový rozdiel v porovnaní s prevetrávanou fasádou. Po 30 rokoch životnosti systému vyžaduje rezateplenie z dôvodu konca životnosti systému a ďalší kruh zadlžovania a brania úveru minimálne vo výške 215 000 €. Na základe tohto porovnávacieho prepočtu sa SVB rozhodlo jednoznačne investovať do zateplenia obvodového plášťa prevetrávanou fasádou. 

Môžete uviesť priebeh realizácie?

Začalo sa najskôr, sanáciou a zateplením balkónov. Investorovi sme navrhli rozšírenie balkónovej dosky o 20 centimetrov, aby neprišiel o plochu z balkónu kvôli zatepleniu obvodového plášťa. Súčasne sa realizovalo zateplenie a hydroizolácia strechy, navýšenie atikových múrov ako predpríprava z dôvodu bezproblémovej inštalácie zakončenia prevetrávaného systému. Aj tu sa prejavila výhoda prevetrávanej fasády. Realizácia celého zateplenia vďaka postaveniu lešenia na celom objekte bola dvojnásobne rýchlejšia ako zateplenie obvodového plášťa klasickým spôsobom. Po realizácii zateplenia obvodového plášťa sa montujú v súčasnosti nové balkónové hliníkové zábradlia na rozšírenú balkónovú dosku. Vlastníci sú vďační aj ta zo, že sa im nezmenšil priestor na balkónoch.

Čo si zatiaľ obyvatelia bytovky aj investor najviac pochvaľovali v porovnaní s tým, čo bežne videli pri zateplení budov ? Zaznamenali ste už počas stavby pozitívne reakcie?

Samozrejme. Pretože ako prvé každého upúta rýchlejšia inštalácia, žiadne mokré procesy, ktoré sú závislé na klimatických podmienkach, žiadne technologické prestávky z dôvodu procesov vyzrievania a schnutia, menej stavebného odpadu pri inštalácii. Stavali sme bez obmedzenia klimatických podmienok. Výsledný efekt na fasáde je veľmi moderný granit – betónový obklad. Navyše systém nie je závislý na zručnosti stavebných pracovníkov ako pri klasických fasádach. V prípade zaoknutia tepelnej izolácie pri nepriaznivom daždivom počasí systému neprekáža. V aktívnej vzduchovej medzere dochádza k jeho dokonalému vysušeniu. Nehrozí vznik plesní a zníženie životnosti systému. 

Zateplenie je v súčasnej fáze kompletne hotové. Aktuálne máme za sebou tropické teploty leta. Dokázali už nájomníci za tento čas oceniť prínos prevetrávanej fasády?

Referencie, ktoré máme od obyvateľov sú výborné. Pochvaľujú si výbornú klímu v bytoch aj počas horúcich dní. Vzduchová medzera a komínový efekt v nej odvádza horúci vzduch a tak nedochádza k prehrievaniu obvodového plášťa. Vizuálny efekt fasády budí luxusný dojem, čo klientom lepšie zhodnotí cenu nehnuteľnosti. 

Hovorili sme o úspore za servis fasády. V čom je teda tá úspora financií aj v budúcnosti?

V prípade poškodenia jednotlivých dielov krytiny SCANROC na fasáde budovy zvládne odborník previesť jej nahradenie novými behom niekoľkých minút. Dodatočná inštalácia satelitnej televízie prípadne, optického internetu je veľmi jednoduchá. Fasádne diely je možne odinštalovať a znova nainštalovať pomerne rýchlo, čo pri klasických fasádach nie je možné. Navyše musím povedať, že zateplenie obvodového plášťa prevetrávaným fasádnym systémom odporúčam každému jednému bytovému domu a to hlavne z dôvodu trvalých tepelnoizolačných vlastností, ale aj kvôli 3-násobne vyššej životnosti oproti klasickému kontaktnému zatepleniu, bezúdržbovosti systému, lepšej klíme v bytoch, zdravšiemu bývaniu, lepšiemu zhodnoteniu nehnuteľnosti.

Môžete systém SCANROC predstaviť viac?

V skratke ide o zdravé, efektívne a trvácne zatepľovanie 21. storočia. Ide o škandinávsku technológiu prevetrávanej fasády. Vďaka prítomnosti cirkulácie vzduchu v systéme zaručuje ideálny komfort bývania a inteligentný odvod vlhkosti. Steny nevlhnú, fasáda sa prevetráva, vzduch v interiéri je zdravší. Práve v severských krajinách je potreba zateplenia extrémne dôležitá. Aj vďaka tomu dokázali práve tu vyšľachtiť najúčinnejší zatepľovací systém. 

Čo je základom celého systému?

Hlavným pilierom je oceľový rošt pripevnený k stene budovy, tepelná izolácia a vonkajší obklad ktorý zvyšuje estetiku budovy. Kompaktné fasádne dosky sú odolné proti UV žiareniu, sú trvanlivé, bezúdržbové, dokonca môžu mať antigrafitovú úpravu. SCANROC sa hodí aj na rodinné domy, kde je ideálnym riešením ako pre novostavby, tak aj pre obnovu strších rodinných domov. Tak isto sa pre panelové domy a bytovky. Vytvára zdravé a komfortné bývanie. Je to zároveň aj riešenie pre komerčné stavby, ktoré v sebe kombinuje vysokú životnosť, kvalitu a úsporu energií.

Kde sa môžu čitatelia o tomto systéme dozvedieť viac?

Ideálne je, ak navštívia stránky www.imar.skwww.scanroc-sk, alebo mi môžu pokojne zatelefonovať na číslo 0911 828 589. Poviem im viac.

Realizácia obnovy bytového domu systémom SCANROC v Rimavskej Sobote:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy