Blogy a články

Aktualizácia k výmene meračov počas pandémie k 1. 3. 2021

01. 03. 2021 - Mgr. Nina Sovič

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“) ako ústredný orgán štátnej správny pre oblasť metrológie podľa § 3 písm. a) zákona č. 157/2018 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 198/2020 Z. z. (ďalej len „zákon o metrológii“) vydáva toto usmernenie v súlade s ustanovením § 4 písm. f) zákona o metrológii, podľa ktorého úrad usmerňuje činnosť v oblasti metrológie a prijíma nasledovné opatrenia v činnostiach z oblasti metrológie.

Používateľ určeného meradla môže používať určené meradlo podľa § 11 ods. 1 zákona o metrológii, ktorému uplynie čas platnosti overenia od 01.03.2021 do 30.04.2021, bez overenia do 31.05.2021, pričom používateľ určeného meradla je povinný v zmysle § 27 ods. 2 zákona o metrológii podať Slovenskému   metrologickému ústavu, Slovenskej legálnej metrológii, n. o. alebo autorizovanej osobe (ďalej len „vykonávateľ overenia“) v lehotách určených zákonom o metrológii, písomnú objednávku na zabezpečenie následného overenia. Vykonávateľ overenia vykoná overenie určeného meradla, ak boli splnené ustanovenia zákona o metrológii a vyššie uvedené opatrenie najneskôr do 31.05.2021 alebo podľa ustanovení § 27 zákona o metrológii. Čas platnosti následného overenia určeného meradla sa bude počítať od dátumu skončenia platnosti overenia určeného meradla. 

2 komentáre

 1. dobry den,
  spravca bytov chcel dnes bez oznamu vykonavat vymenu meracov vody za digitalne /to viem, ze porusil oznamovaciu povinnost/.
  Zaujima ma, ci je tento ukon v tejto pandemickej situacii povoleny ?,
  a zo strany obcana ci som povinna pustit cudziu osobu do priestorov bytu, ktora prechadza z bytu do bytu ostatnych obyvatelov bytoveho domu, dalsich vchodov,…?

  Spravca sa odvolal na Urad pre normalizaciu, metrologiu a skusobnictvo SR, s tym, ze ked bude na danu bytovu jednotku vyrubena pokuta budem ju hradit ja za to, ze som nedovolila vstupit do bytu? /samozrejme, nie sme jediny byt, ktory neumoznil vstupit do bytovej jednotky. firma povedala, ze pride zas zajtra t.j.19.2.2021 o 9.00hod/

  Rozumiem aj spravcovi, ze sa drzi nariadenia, ktore ma vykonat do 31.3.2021 a musi mat aj on daku casovu rezervu, kedze ide o ukon ktory nevie vykonat za „jeden den“.

  Je povolene v case pandemickych opatreni vykonavat tuto cinnost, vzhladom na aktualne nariadenia vladou SR?

  Nemal by toto prave UVZSR s UNMaS SR zakazat/pozastavit v tomto case, kedze nejde o havarijny stav?

  Ako mame postupovat?

  Jedna sa konkretne o:

  Používateľ určeného meradla môže používať určené meradlo podľa § 11 ods. 1 zákona o metrológii, ktorému uplynie čas platnosti overenia od 01.01.2021 do 28.02.2021, bez overenia do 31.03.2021, pričom používateľ určeného meradla je povinný v zmysle § 27 ods. 2 zákona o metrológii podať Slovenskému metrologickému ústavu, Slovenskej legálnej metrológii, n. o. alebo autorizovanej osobe (ďalej len „vykonávateľ overenia“) v lehotách určených zákonom o metrológii, písomnú objednávku na zabezpečenie následného overenia. Vykonávateľ overenia vykoná overenie určeného meradla, ak boli splnené ustanovenia zákona o metrológii a vyššie uvedené opatrenie najneskôr do 31.03.2021 alebo podľa ustanovení § 27 zákona o metrológii. Čas platnosti následného overenia určeného meradla sa bude počítať od dátumu skončenia platnosti overenia určeného meradla.

  1. Dobrý deň, práve v zmysle uvedeného stanoviska Úradu nie je potrebné do konca marca meniť meradlá. Správca tak môže počkať a dohodnúť si presný termín na určité dni v apríli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy