Blogy a články

Čas platnosti overenia bytových vodomerov sa zjednotil na 5 rokov

05. 08. 2019 - ista Slovakia, s. r. o.

Bytové vodomery na teplú aj studenú vodu, namontované po 1. auguste 2019, majú jednotný čas platnosti overenia, a to päť rokov. Nové pravidlá, definované vyhláškou 161/2019 Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky z 27. mája 2019 o meradlách a metrologickej kontrole, ktorá nadobudla účinnosť od 1.augusta 2019, sa týkajú všetkých bytových vodomerov, ktoré sa nachádzajú v bytových a nebytových priestoroch za fakturačným meradlom(vodomerom) a merajú spotrebu teplej a studenej vody pre užívateľské jednotky (byt, NP). Namerané spotreby na bytových vodomeroch slúžia ako podklad pre rozpočítanie celkových nákladov za studenú a teplú vodu medzi konečných spotrebiteľov.

Čo sa zmení pre vlastníkov bytov?

Podľa starých pravidiel bola povinnosť overovania bytových vodomerov každých 6 rokov pre studenú vodu a každé 4 roky pre teplú vodu. Nesúlad overovacích období však zaťažuje vlastníkov bytov, nakoľko musia sprístupniť svoje byty na výmenu vodomerov v rozdielnych termínoch. Podľa novej vyhlášky sa môžu vodomery na studenú aj teplú vodu vymieňať každých päť rokov. Platí to pre bytové domy, ktoré si vodomery na studenú aj teplú vodu vymenia súčasne.

Kompatibilita so životnosťou rádiových modulov 

Ďalším benefitom pre bytové domy je súlad overovacieho obdobia so životnosťou rádiových modulov, ktoré umožňujú diaľkový odpočet údajov o spotrebe bez vstupu do bytov. Moduly so životnosťou 10 rokov je možné použiť počas dvoch overovacích období. Po piatich rokoch sa jednoducho preinštalujú na nové vodomery s platným metrologickým overením.

www.ista.sk


23 komentárov

 1. Konečne sa predĺžuje doba výmeny fakturačných bytových vodomerov.Aj po finančnej stránke je to pre VB výhodné.Ešte by som navrhovala zák.ustanovené opatrenie,aby aj Vodárne robili odpočty spotreby za každý byt (VVS) to nerobia,aby sme nedoplácali na nepictivých odberateľov.Keď môžu robiť odpočty za jaždý byt plynári a elektrikári,prečo nie aj vodári a kúrenári.

 2. Ako postupovat ak vlastnik bytu nespristupni byt ani na druhy krat. Moze sa vymena meracov urcit aj na vikend?
  Dakujem

 3. Dobrý chcem sa spýtať ideme meniť vodomery v bytovke meneme v roku 2016 je výhodnejšie vymeniť aj na tuv aj suv súčastne nakolko meníme z dialkovým odpočtom ďakujem

  1. Dobrý deň, určite odporúčame vymeniť ich v jednom čase a naraz.

 4. Tým, že došlo k zmene v danej vyhláške, nastala situácia, že jeden z vodomerov, teda buď na studenú, alebo teplú vodu bude mať skrátený čas užívania, možno o 2, možno o tri roky, prečo by sme nemali mať finančne vykompenzovaný čas o ktorý bude tým pádom jeden z vodomerov kratšie užívaný.

 5. Dobry deň, ako to je s povinnosťou vymeny vodomerov teraz pocas vyhlaseneho nudzoveho stavu… mame pravo ziadat od firmy negativny test pracovnika, v byt. dome mame rizikove skupiny. Ale aj u obyvatelov bytu nemusi byt situacia bezpecna z pandemickeho hladiska. Moze sa odlozit vymena? Ake sankcie alebo problemy mozu vzniknut dakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň, neplatí povinnosť požadovať negatívny test, ani vstup osoby podmieňovať inak než bežným spôsobom, čo je dnes v rovine prijatých hygienických a bezpečnostých opatrení. V prípade, ak vlastník nesprístupní byt alebo NP, môže byť sankcionovaný až 1,5 násobne z priemernej spotreby.

 6. Dobrý deň, čo si počať, ak si predseda spoločenstva neplní povinnosť výmeny vodomerov. Ďakujem.

  1. Dobrý, v prvom rade túto vec riešte na zhromaždení a ak sa povinnosť neplní, tak odporúčame predsedu vymeniť.

 7. Dobry den pokial nemame za posledne 10 roky vymeneny vodomer na SV, je mozna nejaka kompenzacia, alebo je mozne sa obratit na niekoho? Vodomer nemame v bytovych priestoroch, ale spolocnych. Vdaka za odpoved.

  1. Dobrý deň, určite áno. Ak správca alebo predseda spoločenstva zanedbal svoju povinnosť vo vzťahu k vodomerom, zodpovedá za škodu ktorú spôsobil týmto zanedbaním. Nárok je možné uplatniť voči nemu najskôr mimosúdne, ale nevylučujem ani možnosť súdneho konania.

 8. Keď dobre rozumiem, keď sme vodomery menili v roku 2017 nevzťahuje sa na nás táto možnosť výmeny po 5 rokoch, ale idem podľa starých pravidiel?

  1. Dobrý deň, vzťahuje. Pri najbližšej výmene si túto otázku môžete vyriešiť naraz pre všetky meradlá a budeme ich následne môcť riešiť všetky v jednej lehote.

 9. Dobrý deň,
  správca nechal dňa 3.12. 2019 zdemontovať vodomer SV so stavom 1491 m3 a opätovne ho namontoval, údajne po overení s novým stavom 691 m3 dňa 8.1. 2020. Protokol s novým stavom vodomeru za mňa, ako užívateľa bytu, podpísal montér, čo je dosť neštandardný postup. Keďže vodomer je pred bytom, nikto ma o podpis protokolu a overenie jeho nového stavu nepožiadal. Byt bol v roku vyúčtovania, t,j, 2020 obývaný len jeden mesiac / jednou osobou, ale spotrebu SV mám vo vyúčtovaní uvedenú až 11,8 m3 ! Moje otázky sú, či môže správca zmeniť stav toho istého vodomeru bez toho, aby o tom vlastníka bytu informoval? Ako môžem dôverovať počiatočnému stavu, ktorý som nepodpísal keď spotreba je neadekvátna užívaniu bytu ? Je to vôbec možné takto urobiť ?
  Ďakujem.

 10. Prosím o odborné stanovisko k problému:
  Spoločenstvo vlastníkov bytov dalo vymeniť vodomery v bytovom dome, za ktoré aj zaplatilo. U jedného vlastníka bytu vymenili/ opravili aj iné časti prípojky, teda nad rámec prác spojených s výmenou vodomeru. Vlastník tvrdí, že porucha, teda výmena flexihadice bola pred vodomerom a má to zaplatiť Spoločenstvo vlastníkov bytov. Vlastník tvrdí, že čo je pred vodomerom, platiť nebude.
  Ktorý právny predpis uvádza, že zvislé stúpajúce rozvody vody sú spoločné časti domu, a pripojenie na nich je vlastníkove (okrem vodomeru) ?
  Prosím o stanovisko k jeho sťažnosti.

  1. Dobrý deň, uvedená téma nie je na jeden komentár, pokojne nám podajte info do mailu a problém vyriešime.

 11. Vymena vodomerov by mala byt aj podla spotreby.
  Je rozdiel ci na vodomere je za pëť rokov spotreba 300 alebo 3000 m3.
  Zakon hovori, že vymena vodomeru sa može nie musi previesť každých pët rokov.
  Ak chcú vodárne meniť dobre vodomery
  každých pëť tak nech to si platia zo svojich prevádzkových nákladov.

  1. Žiaľ nie, sme v prechodnom období, kedy je táto skutočnosť len možnosťou, avšak od 1.1.2027 bude povinnosťou. Tieto výdavky môžu byť hradené z fondu prevádzky, údržby a opráv. Ide totiž o spoločné zariadenia.

 12. Pri súčasnom zákone ohľadom príspevku do fondu opráv podľa m2 je financovanie výmeny vodomerov z fondu maximálne nespravodlivé a nesprávne!
  Správne je náklady na výmenu vodomerov rozpočítať na náklady za jeden vodomer a následne na byty, podľa počtu vodomerov v byte.

 13. Môžu byť vodomery v bytoch financované FO budovy, kto ich môže objednať. Spolučenstvo v správe.

  1. Dobrý deň, samozrejme. Meradlá sú spoločným zariadením a majú byť hradené z fondu prevádzky, údržby a opráv.

 14. Dobrý deň , mám otázočku keď ze mám nájomný by a treba vymeniť vodomer a chcú aby som ho vymenil na vlastne náklady je to pravda? Keď ze som le nájomca bytu nie vlastník dakujem

  1. Dobrý deň, ako nájomnca máte len povinnosť opraviť alebo zabezpečiť opravu merača tepla podľa nariadenia vlády č. 87/1995 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka. Výmena by mala hradená zo spoločného fondu prevádzky, údržby a opráv v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy