Blogy a články

Čas platnosti overenia bytových vodomerov sa zjednotil na 5 rokov

05. 08. 2019 - ista Slovakia, s. r. o.

Bytové vodomery na teplú aj studenú vodu, namontované po 1. auguste 2019, majú jednotný čas platnosti overenia, a to päť rokov. Nové pravidlá, definované vyhláškou 161/2019 Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky z 27. mája 2019 o meradlách a metrologickej kontrole, ktorá nadobudla účinnosť od 1.augusta 2019, sa týkajú všetkých bytových vodomerov, ktoré sa nachádzajú v bytových a nebytových priestoroch za fakturačným meradlom(vodomerom) a merajú spotrebu teplej a studenej vody pre užívateľské jednotky (byt, NP). Namerané spotreby na bytových vodomeroch slúžia ako podklad pre rozpočítanie celkových nákladov za studenú a teplú vodu medzi konečných spotrebiteľov.

Čo sa zmení pre vlastníkov bytov?

Podľa starých pravidiel bola povinnosť overovania bytových vodomerov každých 6 rokov pre studenú vodu a každé 4 roky pre teplú vodu. Nesúlad overovacích období však zaťažuje vlastníkov bytov, nakoľko musia sprístupniť svoje byty na výmenu vodomerov v rozdielnych termínoch. Podľa novej vyhlášky sa môžu vodomery na studenú aj teplú vodu vymieňať každých päť rokov. Platí to pre bytové domy, ktoré si vodomery na studenú aj teplú vodu vymenia súčasne.

Kompatibilita so životnosťou rádiových modulov 

Ďalším benefitom pre bytové domy je súlad overovacieho obdobia so životnosťou rádiových modulov, ktoré umožňujú diaľkový odpočet údajov o spotrebe bez vstupu do bytov. Moduly so životnosťou 10 rokov je možné použiť počas dvoch overovacích období. Po piatich rokoch sa jednoducho preinštalujú na nové vodomery s platným metrologickým overením.

www.ista.sk

9 komentárov

 1. Konečne sa predĺžuje doba výmeny fakturačných bytových vodomerov.Aj po finančnej stránke je to pre VB výhodné.Ešte by som navrhovala zák.ustanovené opatrenie,aby aj Vodárne robili odpočty spotreby za každý byt (VVS) to nerobia,aby sme nedoplácali na nepictivých odberateľov.Keď môžu robiť odpočty za jaždý byt plynári a elektrikári,prečo nie aj vodári a kúrenári.

 2. Ako postupovat ak vlastnik bytu nespristupni byt ani na druhy krat. Moze sa vymena meracov urcit aj na vikend?
  Dakujem

 3. Dobrý chcem sa spýtať ideme meniť vodomery v bytovke meneme v roku 2016 je výhodnejšie vymeniť aj na tuv aj suv súčastne nakolko meníme z dialkovým odpočtom ďakujem

  1. Dobrý deň, určite odporúčame vymeniť ich v jednom čase a naraz.

 4. Tým, že došlo k zmene v danej vyhláške, nastala situácia, že jeden z vodomerov, teda buď na studenú, alebo teplú vodu bude mať skrátený čas užívania, možno o 2, možno o tri roky, prečo by sme nemali mať finančne vykompenzovaný čas o ktorý bude tým pádom jeden z vodomerov kratšie užívaný.

 5. Dobry deň, ako to je s povinnosťou vymeny vodomerov teraz pocas vyhlaseneho nudzoveho stavu… mame pravo ziadat od firmy negativny test pracovnika, v byt. dome mame rizikove skupiny. Ale aj u obyvatelov bytu nemusi byt situacia bezpecna z pandemickeho hladiska. Moze sa odlozit vymena? Ake sankcie alebo problemy mozu vzniknut dakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň, neplatí povinnosť požadovať negatívny test, ani vstup osoby podmieňovať inak než bežným spôsobom, čo je dnes v rovine prijatých hygienických a bezpečnostých opatrení. V prípade, ak vlastník nesprístupní byt alebo NP, môže byť sankcionovaný až 1,5 násobne z priemernej spotreby.

 6. Dobrý deň, čo si počať, ak si predseda spoločenstva neplní povinnosť výmeny vodomerov. Ďakujem.

  1. Dobrý, v prvom rade túto vec riešte na zhromaždení a ak sa povinnosť neplní, tak odporúčame predsedu vymeniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy