Blogy a články

Podarilo sa! Povinná aktivácia el. schránok sa odkladá k 1. novembru 2020

10. 06. 2020 - Nina Sovič, výkonná riaditeľka ZLSBD

Už počas celého minulého roku sme na našich odborných seminároch upozorňovali predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, že k 1. júnu 2020 im vzniká povinnosť aktivovať si elektronickú schránku na portáli www.slovensko.sk, prostredníctvom ktorej budú orgány verejnej moci Slovenskej republiky od 11. júna komunikovať so spoločenstvami vlastníkov výhradne elektronickou formou prostredníctvom www.slovensko.sk.

V ZLSBD si uvedomujeme množstvo problémov, ktoré z tejto povinnosti vyplývajú. Nie je ich málo a nie sú ani jednoducho riešiteľné. Aj bez šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 existuje mnoho problémov, ktoré u predsedov SVBaNP sťažujú a niektorých úplne eliminujú snahu o aktivovanie elektronickej schránky. Napriek tomu, že sme sa snažili šíriť osvetu v dostatočnom predstihu aj že sme vypracovali podrobné manuály na aktiváciu elektronických schránok nielen v textovej podobe, ale aj vo forme videomanuálov, si uvedomujeme, že pre mnohých predsedov nie je jednoduché splniť si túto povinnosť.

Aby problémov nebolo málo, v marci zasiahla Slovensko pandémia koronavírusu a vláda Slovenskej republiky bola nútená prijať mnoho opatrení, ktoré predsedom SVBaNP obmedzili a skomplikovali možnosť plynulého priebehu aktivácie el. schránok. Záujmy spoločenstiev vlastníkov a najmä našich členov nám nie sú ľahostajné a na základe medializovaných informácií a osobných stretnutí s orgánmi verejnej moci sa nám podarilo docielilť odklad termínu povinnej aktivácie elektronickej schránky, a to poukázaním na reálne problémy reálnych ľudí, vychádzajúce priamo z praxe.

Práve dnes 2. júna 2020 predseda združenia JUDr. Mgr. Marek Perdík absolvoval na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu spoločne so zástupcami Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby rokovanie o problémoch týkajúcich sa povinnej aktivácie el. schránok.

Výsledkom rokovania je odklad termínu povinnej aktivácie el. schránok pre predsedov SVBaNP k 1. novembru 2020!!!

Rozdiel medzi zriadením a aktivovaním schránky

Každé SVBaNP má už elektronickú schránku zriadenú, teda vytvorenú. Nie však aktivovanú! Aktivácia sa pritom rozlišuje na povinnú a dobrovoľnú. Proces povinnej aktivácie el. schránky sa odkladá na 1. november, no spoločenstvám vlastníkov odporúčame aktivovať si schránku dobrovoľne už počas letných mesiacov.

Veríme, že sme vám všetkým našou iniciatívou pomohli, aj keď nie všetky naše žiadosti vo vzťahu k orgánom verejnej moci a problémom týkajúcich sa výkonu správy boli vyslyšané. Skutočnosť, že sme v tomto prípade uspeli, považujeme za veľmi dôležitú a čo do budúcich snáh o presadzovanie záujmov správcov a predsedov SVBaNP aj veľmi motivujúcu. Ďakujeme za dôveru a budeme sa aj naďalej tešiť vašej podpore a priazni.

Všetky potrebné informácie o aktivácií schránky nájdete na podstránke nášho webu podľa nižšieho obrázka.

6 komentárov

 1. Vytvoriť elektronickú schránku k sčítaniu obyvateľov

  1. Pán Randa, uvedené témy spolu nesúvisia. Ide o dve odlišné povinnosti.

 2. Dobry den,

  dakujem, ze konecne citam, ze je velky rozdiel medzi zriadenim a aktivovanim e-schranky SVB, kedze vsetky podporne clanky a videa sa viazu len k aktivacii. NASES to pochopil az 29.5. ked dal novy indikativny harmonogram, pricom termin 1.11.2020 nie je kvoli covid, ale kvoli tomu, ze nie je sanca sa do „zriadenych“ schranok dostat.

  Na to, aby ste sa totiz do schranok dostali, resp. aby sa vam objavila pri profile po zahlaseni na slovensko.sk, musi mat Register SVB na MV uvedene pri mene statutara aj rodne cislo, kedze to je zakladny identifikator priradenia SVB, kde vas ako predsedu/ statutara vedu a podla adminov slovensko.sk udaje o statutaroch tahaju odtial.

  Problem v praxi po mesiaci mailov a telefonatov:
  Zakaznicka linka (admini) slovensko.sk vas odkaze na NASES, ti vas odkazu na slovensko.sk, ti opat na NASES, ti opat na slovensko.sk, ktorym je uz blbe odkazat na NASES, tak konecne povedia, ze chyba rodne cislo v registri SVB a odkazu vas na okresny urad odbor vnutornej spravy, kde vam ale povedia, ze ludia na NASES a slovensko.sk nevedia, co robia a uz tyzdne davaju predsesom SVB rovnake odpovede, t.j. „Register SVB ziadne rodne cisla nevedie a ani ho nemaju kde zapisat. NASES a slovensko.sk maju neporiadok“.
  Takze vysledok po mesiaci je stale v nedohladne a budem sa snazit dalej.

  P.S. Zo slovensko.sk mi dali este aj navod, ako si zriadit e-schranku dobrovolne, bohuzial to zahrna kopec vyplnenych a uradne overenych tlaciv, ktore treba zaslat postou a cakat. Takze mile vzdialene od jednoduchej digitalnej formy.

 3. Pravda je tá, že tí čo tvorili el.stránku “ neuvažovali s toľkými subjektami „:. Toto som sa dozvedela po telefonickom rozhovore s príslušným pracovníkom ! To sa zase niekto realizoval. !.
  Srdečne pozdravujem –

  1. Myslím, že plánovali. Mali sme spoločné stretnutie s predstaviteľmi NASES a podstatou je len rozdelenie aktivácie el. schránky pre subjekty, ktoré sa nezapisujú do ORSR do štyroch fáz, nakoľko je ich viac ako 80 000.

 4. Dobrý deň, reagujem na príspevok andrewb@: plne sa s ním stotožňujem, a po zohľadnení mojich skúseností aj s aktiváciou elektronickej schránky na portáli UPVS / slovensko.sk pre fyzickú osobu konštatujem, že exekutíva vykonávajúca tzv. elektronizáciu verejnej správy nezvláda prípravu a realizáciu svojich opatrení, čo vedie k pokračujúcemu chaosu v komunikácii subjektov – zákazníkov štátnej a verejnej správe a následne i ku konkrétnym škodám odkázaných subjektov. Držím nám všetkým palce, aby sme efektívnejšie prekonali tie „mile vzdialene od jednoduchej digitalnej formy“ vzájomnej komunikácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy