Povinná pasportizácia objektu (bytu, nebytového priestoru, bytového domu)
14. 02. 2020 - Marek Perdík
(3)
(0)
Pasportizácia bytu je zaklad i pri predaji bytov, problem je často s dokumentaciou ktoru aj obce neodovzdali pri prevode bytov a stavebne urady by mali mať pasportizaciu či dokumentaciu v archíve k vyžiadaniu. Velmi rád by som od obce konečne staru dokumentaciu získal.
Súhlasím. Mala by byť ustanovená povinnosť vlastníkov umožniť správcovi splniť si povinnosť cyklicky (napr. súčasne s revíziou plynových zariadení) vstupovať do bytov aj za účelom zistenia neoprávnených zásahov do stavebných konštrukcií domu, demontáže vetracích šácht, zmeny vykurovacej plochy bytu a pod.
Skúsenosť z praxe: v dome máme šesť bytov, v ktorých (pred viacerými rokmi) ich vlastníci zrušili loggiu a o tento priestor zväčšili kuchyňu. Rekonštrukciu zrejme neoznámili stavebnému úradu ani správcovi domu, preto výmera vykurovanej plochy ich bytov zostala nezmenená (a za teplo platia neoprávnene menej).
Správca sa týmto problémom zaoberať nechcel.
Súčasťou povinnej „pasportizácie“ objektu z hľadiska požiarnej ochrany je aj dokumentácia osvedčení požiarnych konštrukcií. Hoci táto požiadavka § 24 ods. 1 písm. m) vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov je v platnosti už od roku 2012, väčšine objektov postavených po roku 2012 táto dokumentácia ochrany pred požiarmi chýba. Netuší to väčšina správcov budov a asi ani príslušníkov HaZZ vykonávajúcich štátny požiarny dozor pri vykonávaní preventívnych protipožiarnych kontrol, ktoré sa v súlade s § 43 vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. musia vykonávať v objektoch najmenej raz za 5 rokov. Keby tomu bolo inak, tak za 8 rokov platnosti tejto požiadavky by sa pri preventívnej protipožiarnej kontrole v súlade s § 42 ods. 1 písm. a), ktorá ustanovuje kontrolovať a preverovať kompletnosť dokumentácie ochrany pred požiarmi, prišlo na tento závažný nedostatok. Dokumentácia osvedčenia požiarnych konštrukcií je totiž základom pre budúce stavebné a iné úpravy objektu z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti, pretože je to dokumentácia skutočného vyhotovenia stavby z hľadiska požiarnej ochrany. Riešenie protipožiarnej bezpečnosti v projektovej dokumentácii stavby (požiarny projekt), ktorý sa spracováva v štádiu pre stavebné konanie nezodpovedá často skutočnému vyhotoveniu, pretože v procese uskutočňovania stavby skoro vždy dôjde k zmenám, ktoré majú vplyv na jej požiarnu bezpečnosť. Dokumentácia osvedčenia požiarnych konštrukcií obsahuje okrem iného aj prehlásenia zodpovednosti jednotlivých konkrétnych zhotoviteľov požiarnych konštrukcií za ich správne zhotovenie a potvrdenie skutočných požiarnych parametrov týchto konštrukcií, čo neobsahuje žiadna iná technická dokumentácia budovy. V prípade akýchkoľvek zistení nedostatkov pri užívaní stavby v súvislosti so zhotovenými požiarnymi konštrukciami (požiar, poškodenie) má potom správca budovy možnosť nájsť konkrétnu zodpovednú osobu za každú požiarnu konštrukciu.