Určiť, že „dom s výkonom správy“ má mať priradené IČO.
19. 12. 2019 - Marek Perdík
(0)
(3)
SVB maju pridelene ICO, vid. napr.:
https://ives.minv.sk/rez/registre/pages/detailsvb.aspx?id=138243&full
Existuju aj spolocenstva, ktore nemaju pridelene ICO?! Asi nie. tiez som nevedel, ze ako bytovy dom, SVB, mame pridelen ICO a DIC, az kym som sa nedostal ako clen do rady a nezacali sme robit poriadky v dokumentacii a vsade.
Naco komplikovat zivot ludom a spolocenstvam…Spolocenstva su registrovane okresnymi uradmi, maju pridelene ICO, DIC a tie platia pre bytovy dom, ktory je v ich evidencii a sprave spolocenstva uvedeny!…
Pretože existujú aj bytové domy pod výkonom správy. Tie nemajú takýto status. A navyše svb môže byť tvorené aj viacerými bytovými domami, čo potom?
Nie každý bytový dom ale tvorí spoločenstvo a preto je potrebné ich identifikovať. Navyše môžu tvoriť spoločenstvo aj viaceré bytové domy, avšak majú len jedno IČO spoločne. Je potrebné identifikovať bytový dom.
pridelenie IČA bude mať dopad na právnu subjektivitu domu, teda právne postavenie domu? Zrejme týmto opatrením by sa posilnila práva istota domu a jeho vlastníkov. Zavedenie tohto pravidla si vyžaduje zrejme rozsiahlejšiu zmenu zákona o bytoch, prípadne aj iných?
opäť nevidím akútnu potrebu, domy vieme identifikovať podľa súp.č. /nik s tým zatiaľ väčší problém nemá, možno na výnimky/… ak už identifikátor nemyslím si, že práve IČO .. daniarom sa to možno páčiť nebude … IČO sa prideľuje PO a FO /SZČ/ … v správe sú vlastníci bez právnej subjektivity zastúpení správcom /aktívne, pasívne/ … ?
Nechápeme zmysel a podstatu tohto kroku. Predsa každý BD, ktorý je v správe družstva má svoje súpisné číslo, na základe ktorého je možné presne identifikovať. IČO má zmysel podľa nás len pre PO a FO (SZČ). Predsa BD nie sú v žiadnom vzťahu s daňovým úradom, sociálnou, ani zdravotnou poisťovňou.
Je otazna pravna subjektivita domu ak ju môže ziskať len právnicka osoba a fyzicka osoba resp. združenie osôb.
Bytovy dom nespravuje ani nevykonava nejaku činnosť. Činnosť vykonava vlastník, vlastníci, správca, združenie vlastníkov – SVB. Pri SVB sa nejak pozabudlo na fakt že je to neziskova organizácia laických vlastníkov a tlači sa SVB do roly podnikateľského subjektu založenom na službe iným nie sebe či za učelom zisku čo nieje ani možné. Tak ako SVB nemôže ziskať majetok ale len fyzicka osoba tak ani nehnuteľnosť by nemala mať pravo konať v zaujme niekoho a teda mať právnu subjektivitu.
Bytový dom obsahuje ako majetkový, tak aj osobný základ a neexistuje dôvod neurčenia bytového domu prostredníctvom určitého identifikátora, napr. aj IČO alebo iné.
ICO moze mat podla mna len pravnicka osoba, ktora disponuje pravnou subjektivitou, alebo fyzicka osoba podnikatel (napr. aj autor, znalec, advokat, exekutor, notar atd.), ale nie bytovy dom ako stavba, resp. nehnutelna vec. Take zdruzenie podla OZ je tiez subor fyzickych a pravnickych osob, avsak zdruzenie samo nema pravnu subjektivitu…
Vlastnici bytov a np konkretneho bytoveho domu by vsak mohli mat nejaky specialny identifikator na ucely pravnych vztahov.
Práveže zrdruženie má IČO, ako záujmové, tak aj občianske. Je tam personálny a tiež majetkový substrát. Presne ako bytový dom. Nemusí to byť IČO, ale určite identifikátor áno. Lenže maž iný identifikátor je pre prax viac ako veľmi komplikované. Priradiť IČO na účely výkonu správy je veľmi jednoduché a v pozícií „jednodomových“ SVB to už prakticky existuje dnes.
Ja som myslel združenie fyzických a právnických osôb podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka, ktoré ustanovuje
§ 829
(1) Niekoľko osôb sa môže združiť, aby sa spoločne pričinili o dosiahnutie dojednaného účelu.
(2) Združenia nemajú spôsobilosť na práva a povinnosti.“
Záujmové združenia a občianske združenia je samozrejme niečo iné, tie majú IČO a teda vlastnú právnu subjektivitu. Toľko len na vysvetlenie 🙂
To je ale úplne iný inštitút 🙂 takže ok
Zbytočná komplikácia a ďalší údaj . Nie je jasné ,kto to bude vybavovať a kde . Kto bude gestor tejto evidencie a pre aké účely má platiť . Platí zákon o byrokracii a netreba vytvárať komplikácie . Každý BD má súpisné číslo a je v evidencii Katastra . Čo tak zjednotiť Kataster a tam uviesť , kto dom spravuje a nie komplikovať situáciu novými evidenciami.
Ďalšia identifikácia je adresa a Pošta doručuje podľa adresy – ulica a číslo . Prečo by IČO malo vybavovať aj SVB , ktoré má IČO a tvorí ho jeden dom s viacerými vchodmi?
Tieto otázky už máme vyriešené a je oveľa jednoduchšie ísť touto cestou ako identifikovať prostredníctvom súpisných čísiel. Mnoho bytových domov na Slovensku má rovnaké súpisné čísla a aj priradením identifikára ako napr. číslo katastrálneho územia je oveľa väčšia byrokracia ako len pridelenie IČA, o ktorom už existujú v každom subjekte možnosti identifikácie.
Navyše váš pohľad nerieši otázku bytových domov vo výkone správy a tiež otázku SVB, ktoré sú tvorené viac bytovými domami.
ak by mal problém bytový dom s identifikáciou podľa adresy poštár by zablúdil, dokonca je možné identifikovať i konkrétny byt napríklad je už databáza na http://www.katasterportal.sk kde je presne uvedené a identifikované druh stavby, miesto stavby, veľkosť stavby, počet bytov, počet nebytových priestorov, počet vchodov, počet poschodí i počet vlastníkov. Systém štátnej správy by sa mal skôr zjednodušovať a odbyrokratizovať, ak mám už na niečo identifikátor univerzálny pre všetky úrady je zbytočne robiť dupľované identifikátory. Keby bol štát jednotný mal by aj celkovú štatistiku za bytové domy, počet bývajúcich (TP,PP) počet bytov v nájme (daňový úrad) V žargóne informatika teda netreba vytvárať nový nekompatibilný programový jazyk ak už súčasné programy si vzájomne nerozumejú a nie sú ani vzájomne kompatibilné a nespolupracujú v rámci štátnych úradov, skôr je dôležité nájsť program jednotný tak ako nabíjačky pre mobil, ušetrí sa tým spracovanie už raz spracovaných údajov, len sa natiahnú už spracované dáta.
Vytvárať zbytočné náklady hlavne vlastníkom keďže niekto to zaplatiť musí a vlastníci často ani nevedia čo im všetko ukrajuje z peňazí na bývanie, a nakoniec buďme úprimný, ide hlavne o peniaze a kto tú byrokraciu nakoniec zaplatí,a ako vlastníka ma trápia naopak iné a životu dôležité problémy. Nakoniec byrokracia veľmi nenapomáha v otázke prečo dom spadne a kto za to môže… a kto to zaplatí… len sa prehadzuje horúci zemiak…
Myslím že v vo Vašom komentári je úplne zhrnuté všetko, na základe čoho potrebuje bytový dom napr. IČO. Úplne by sa tým skrátil komentár na jeden riadok 🙂
Myslím, že IČO nie je správny termín pre pomenovanie toho o čo tu v skutočnosti ide. Ak som správne pochopila, je zámer priradiť všetkým domom podliehajúcim povinnosti výkonu správy alebo založenia spoločenstva nejaké „evidenčné číslo“, ktoré by mohlo byť zapísané napr. aj v LV a týmto číslom by sa dal daný dom neomylne identifikovať ktoroukoľvek spoločnosťou poskytujúcou mu služby alebo dodávajúcou nejaké médium. Zámer je to dobrý – dobre myslený. Len ho treba asi úplne dotvoriť. Ako je písané v komentári vyššie – kto bude viesť túto evidenciu?, v prípade prenájmov spoločných priestorov ako sa k podaniu daní z príjmov pod uvedením tohoto čísla postaví DÚ, alebo potom už ďalšie číslo,…a pod., budú toto číslo a tento systém rešpektovať spoločnosti typu banka, vodári a pod? Riešil s nimi už toto niekto? Majú na to rovnaký názor? Aby neprišlo k tomu, že ich „program nepustí zapísať takého klienta“ s ďalšími údajmi správcu.
Práveže za účelom vyriešenia týchto otázok máme záujem priradiť bytovým domom IČO. Všetky otázky, ktoré ste položili, by boli vyriešené.
My sme SVBaNP takže máme IČO. Bytové domy, ktoré spravuje správcovská spoločnosť sú prostredníctvom správcov tiež ľahko identifikovateľné.
Takže prosím – zlepšujme zákon o bytoch, ale nekomplikujme ho, pretože už aj dnes je veľmi náročné napr. pomaly čokoľvek odhlasovať, pretože nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov nechodí pravidelne na schôdze (zhromaždenia) a v domoch sa nebude dať skoro nič robiť a toto je zásadná otázka, nie to či dom má alebo nemá IČO.
Anton – predseda SVBaNP
V oblasti hlasovania máme vysoký počet návrhov. A postavím sa za názor, že bytové domy v správe nie sú ľahko identifikovateľné a preto pridelenie IČA by veci pomohlo.