Zakotvenie sankcií v podobe zániku právneho nároku na odmenu v prípade porušenia povinnosti pri výkone správy.
19. 12. 2019 - Marek Perdík
(5)
(1)
prečo len výkon správy … čo SVB a mandatári … „… povinnosti pri správe bytového domu, správcom alebo SVB príp. mandatárom …“
súhlasíme, tak to je aj myslené
Prepáčte, ale z pohľadu bytového družstva je to nezmysel! Predsa ak správca poruší svoje povinnosti pri výkone správy, sú na to iné právne možnosti ako „potrestať „správcu. Predsa odmena za správu (správny poplatok) je jediná forma príjmu správcu, bytového družstva.
Sankcie v BytZ už mali byť, a to dávno! Dobrým správcom by to neublížilo a tí druhí by si (zrejme) dávali oveľa väčší pozor a konali zodpovednejšie a najmä v záujme vlastníkov bytov. Ideálne by bolo taxatívne „oceniť“ konanie správcu, ktorý napr. neumožní nahliadnuť do účtovných dokladov domu, do hlasovacích listín z písomného hlasovania (resp. v hlas. listinách anonymizuje/začierni všetky podpisy!), účelovo zdržuje vybavovanie a aj na tie najmenej náročné otázky, sťažnosti a žiadosti odpovedá až v hraničnej lehote 30 dní, nerešpektuje kogentné ustanovenia zákona – z FPÚaO uhrádza faktúry za práce a diela bez schválenia vlastníkmi atď. Uviedol som pritom iba malú časť z toho, čo veľký správca domov v hl. meste vystrájal vlastníkom bytov za posledné tri roky.
Skúsme si predstaviť, ako by to vyzeralo na cestách, keby neexistovala dopravná polícia, alebo by nemohla udeľovať vodičom pokuty za prehrešky, alebo všetko by museli riešiť až súdy?!
Najväčším problémom v súčasnosti je nadnormálne zaneprázdnenie SOI riešením podnetov na správcov bytových domov (v BA musia vypomáhať trnavskí inšpektori). Kým SOI príde k správcovi overiť podnet a zisťovať fakty, uplynie min. pol roka, a to je iba začiatok konania. Väčšina potrestaných správcov sa odvoláva (info: SOI), vybavovanie podnetu sa ďalej predlžuje a tí najdrzejší sa dokonca súdia so SOI (a súdne spory prehrávajú, lebo v SOI pracujú odborne znalí inšpektori a výborní právnici).
Podnet: podobne ako je to v cestnej doprave, zriadiť „správcovskú políciu“, ktorá by v jasných prípadoch porušenia BytZ mohla rýchlo zasahovať a udeľovať blokové pokuty podľa sadzobníka.
Poznámka: viem, že najjednoduchšie napísať takýto podnet; to ťažké a zdĺhavé začína pri jeho „dolaďovaní“, a potom pri vybavovaní a presadzovaní riešenia. Niekde však začať treba!
Pri súčasnom znení zákona vlastníci bytov a Np jednoznačne ťahajú za kratší koniec. Či dáte podnet na SOI alebo priamo na súd konanie trvá aj dva roky kým sa dopracujete k nejakému výsledku- ak vôbec, a na súde môže konanie trvať ešte dlhšie. Súhlasím s pánom Viliamom. Sankcie mali byť uzákonené už dávno.