Blogy a články

Revitalizácia v praxi – alebo čo vás čaká a neminie pri obnove bytového domu

27. 10. 2021 - TZB Obnova s. r. o.

Potrebujete odborníkov na obnovu, resp. revitalizáciu bytového domu? Pozrite sa, čo tento proces obnáša a s čím všetkým by vám mali pomôcť.

Ste správca bytového domu a hľadáte niekoho na fasádu a zateplenie? Niekoho na montáž nových okien a dverí? Niekoho pre zastrešenie celého projektu od projektovej dokumentácie, vybavenia stavebného povolenia, úveru až po samotnú realizáciu? Tak to potom potrebujete odborníkov na obnovu, resp. revitalizáciu bytového domu. Pozrite sa, čo tento proces obnáša a s čím všetkým by vám mali pomôcť.

Čo všetko obnáša revitalizácia bytového domu v praxi?

Obnova bytových domov dokáže s objektami zázraky, nielenže zlepší vzhľad a váš komfort, ale prinesie aj vysoké úspory do budúcna. No aby ste to všetko dosiahli, treba počítať so:

 • zateplením (najčastejšie bielym alebo sivým polystyrénom) a úpravou fasády (čistenie od machov, rias, plesní a grafitov, ďalej vysušenie, aplikácia nových farieb a nano ochrannej vrstvy),
 • montážou nových okien a dverí (vedeli ste, že kvalitné okno zadrží až 40% celkového tepla?),
 • obnovou balkónov, lodžií či inštaláciou nových,
 • prípadne aj novou strechou (komplexný návrh + rekonštrukcia strešnej krytiny, spĺňajúca prísne technické normy a správne technologické postupy).

Komplexná obnova tiež znamená aj zásahy do oblasti osvetlenia, vykurovania, teplej vody a rozvodov kanalizácie.

Kedysi verzus dnes

Pred desiatkami rokov to neriešil nikto, ale dnes by mala byť samozrejmosťou napríklad bezbariérová úprava vstupov do budovy, kamerové systémy pre väčšiu bezpečnosť, o moderných výťahoch, do ktorých sa už nebudete obávať vkročiť a nestrávite v nich celú večnosť, ani nehovoriac.

Teda okrem zamerania sa na celkový havarijný stav, odstránenie systémových porúch, treba myslieť aj na modernizáciu. Táto kombinácia prinesie bytu nový multifunkčný šat. Jej odkladanie znamená znášať čoraz vyššie náklady pri prevádzkovaní budovy a čakať na stále drahšie stavebné materiály a práce.

Zatiaľ, čo kedysi sa len „plátali diery” z vtedajšieho nepostačujúceho fondu, v súčasnosti už správcovi a vlastníci spolupracujú efektívnejšie. Dajú dohromady rozum, našetrené peniažky aj možnosti dotácii a úverov, dobre si prepočítajú návratnosť týchto investícií i úspory na energiách a pustia sa do obnovy.

Tip na odborníkov v oblasti komplexnej obnovy

Spoločnosť TZB OBNOVA sa špecializuje na stavebné činnosti súvisiace so znižovaním energetickej náročnosti budov formou komplexnej obnovy. A práve sem patrí tiež konkrétne revitalizácia bytového domu, ktorá bude skôr či neskôr nevyhnutná aj pre ten váš, aby sa vysporiadala so zubami času.

TZB OBNOVA poskytuje komplexné služby v oblasti realizácie fasád, striech, izolácií, hliníkových presklení, závesných balkónov, montáž PVC okien a dverí. Samozrejmosťou je poradenstvo (návrhy, projekty, príspevky a dotácie či energetický audit). Pri práci využívajú rokmi získané skúsenosti a prvotriedne spoľahlivé a certifikované materiály od popredných výrobcov. Riadia sa zásadou: „Držať krok s trendmi v stavebníctve a prinášať stále funkčné novinky.”

1 komentár

 1. Revitalizácia v praxi – alebo čo vás čaká a neminie pri obnove bytového domu
  So záujmom som si prečítal článok a musím konštatovať, že ma moc nepotešil. Takúto rekonštrukciu sme urobili pred 15 rokmi a teraz je treba pri plánovaní celkovej obnovy bytového domu už uvažovať o nízkoenergetickom respektíve o pasívnom dome. Za predpokladu, že obnova bude mať životnosť 20 až 30 rokov, mali by byť oparenia také, aby po túto dobu spĺňali požiadavky na kvalitné bývanie.
  A čo to obnáša:
  1. Dôkladná tepelná izolácia obvodových stien. Je v plánu
  2. Správne inštalované kvalitné okná pre pasívne domy. je v plánu
  3. Potlačenie tepelných mostov a väzieb. o tom sa nehovorí
  4. Maximálne využitie pasívnych tepelných ziskov. o tom sa tiež nehovorí
  5. Vetrací systém s rekuperáciou tepla z odpadového vzduchu. ani slovo
  6. Vykurovací systém s reguláciou podľa tepelných ziskov. ani slovo
  7. Tienenie okien. ani slovo
  8. Klimatizácia. ani slovo
  9. Využitie OZE na pokrytie niektorých nákladov na energie ani slovo
  A nehovorím o tom, že niektoré energie by sme mohli získavať OZE a nevypúšťať odpadovú vodu s množstvom energie, ktorú sme draho zaplatili – TÚV, elektrina na pranie, mytie riadu a varenie.
  Na všetky tieto body by súčasná obnova bytového domu mala mať vyčerpávajúce odpovede.
  Bohuslav Štolfa, predseda SVB – Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy