Blogy a články

V bytových domoch treba dbať na zvýšenú ochranu voči korona vírusu

22. 02. 2021 - Mgr. Nina Sovič

Počas pandémie korona vírusu sa bytové domy postupne stali jedným z najpravdepodobnejším miestom šírenia tohto ochorenia medzi veľkým počtom ľudí. Hromadné podujatia sú dlhodobo zakázané a reštaurácie, kiná či iné mieste na ktorých prichádza do kontaktu viacero ľudí sú zatvorené. Jedna vec je, že doposiaľ Úrad verejného zdravotníctva SR ani Úrad vlády SR nereagovali na mnohé podnety správcov či predsedov spoločenstiev vlastníkov bytových domov, aby konanie schôdzí a zhromaždení vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sa konajú na základe Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov boli vyňaté z výnimky Vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR a druhá vec je, že pohybu v spoločných priestoroch bytových domov sa celkom zabrániť nedá. Kompetentné orgány majú teda možnosť minimálne zabrániť stretávaniu sa obyvateľov bytových domov na schôdzach vlastníkov.

Vlastníci však do istej miery preberajú zodpovednosť za to, aby pri bežnom pohybe v spoločných priestoroch bytového domu neohrozili svojich susedov a ani seba samých.

V posledných dňoch obletela Slovensko informácia o nekontrolovateľnom šírení vírusu v bytovom dome v španielskom meste Bilbao. Počas dvoch týždňov od vypuknutia ohniska korona vírusu, ktorý sa nekontrolovateľne šíril medzi jeho obyvateľmi, bolo odhalených viac ako 30 pozitívnych prípadov medzi samotnými obyvateľmi aj ich blízkymi kontaktmi. Doposiaľ z nich zomrelo už šesť ľudí. Medzi hlavné príčiny rýchleho šírenia vírusu v bytovom dome patrili spoločné priestory a predovšetkým zle vetraný výťah.

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza niekoľko mutácií korona vírusu, pri ktorých je potvrdené vyššie riziko šírenia. Predstavme si bytový dom, ktorý má 200 bytov a nebytových priestorov a ak v každom byte bývajú v priemere dvaja ľudia, dostaneme sa k počtu 400 ľudí, ktorí skôr či neskôr musia opustiť svoje byty, vyniesť smeti, ísť do obchodu, na poštu či do práce. Títo obyvatelia na svoj presun využívajú spoločné priestory bytového domu, akými sú vstupné chodby alebo výťahy, o dotykových plochách nehovoriac.

Klasická dezinfekcia spoločných priestorov nepomôže vzhľadom na to, že vírus sa šíri vzduchom, a tak je na zodpovednosti každého obyvateľa bytového domu zvlášť, ako zodpovedne sa postaví k ochrane zdravia nielen svojho, ale aj ostatných obyvateľov bytového domu, ktorí môžu patriť aj medzi tie najrizikovejšie skupiny.

Preto odporúčame všetkým obyvateľom bytových domov, aby pri svojich presunoch do bytových jednotiek mali nasadené rúško alebo mali inak prekryté horné dýchacie cesty a aby do kontaktu s dotykovými plochami v spoločných priestoroch, akými sú kľučky či tlačidlá na výťahu prichádzali čo najmenej. Ideálne je používať jednorazové rukavice, dvere otvárať pažou ruky (lakťom) a tlačidlá vo výťahu stlačiť napríklad kľúčom. Vo výťahu je dôležité mať vždy nasadené rúško, aj keď sa v ňom nachádza iba jedna osoba, pretože po vás do výťahu môže nastúpiť niekto iný a kvapôčky vírusu, ktoré ste vydýchli môže vdýchnuť váš sused. Rovnako ak sa vo výťahu stretnú viacerí obyvatelia, je dôležité mať nasadené rúško a ideálne sa nerozprávať, pretože práve rozprávanie zvyšuje riziko šírenia vírusu.

Dôležité je aj zvýšiť frekvenciu upratovania spoločných priestorov s použitím dezinfekčných prostriedkov a najmä sa sústrediť na dotykové plochy. Odporúčame aj pravidelne vetrať spoločné priestory.

Je dôležité myslieť na obyvateľov bytových domov, ktorí sa nachádzajú v ohrozenej skupine ľudí, či už z hľadiska vysokého veku, nízkej imunity alebo iných vážnych ochorení. Snažme sa preto byť čo najviac ohľaduplní a zodpovední keď nie voči sebe, tak aspoň voči ostatným.

3 komentáre

 1. Myslím, že aj členovia spoločenstiev môže trochu priložiť ruku k dielu, u nás konkrétne v SVB a NP Banskej Bystrica, Internátna ul. sme sa dohodli že ja ako predseda a 3 členovia rady každý večer vydezinfikujeme naše 4 výťahy – tlačidlá výťahov vnútri výťahu, na každom poschodí a kľučky na vchodových dverách, pretože rukavice bežne nosí málo ľudí, aby v rukaviciach stláčali tlačítka výťahov ako ste to uvádzali v článku. Na tieto účely sme si kúpili 70 % alkohol a ešte chcem uviesť, že vnútrajšok výťahu dezinfikujeme priestorovým dezinfekčným sprayom určeným na – a teraz citujem zo spraya DEZINFEKCE VZDUCH PLOCHY A TEXTIL. Nenamýšľam si, že je to 100 percentná ochrana, ale u nás v bytovom dome to malo priaznivú odozvu.

 2. Aj u nas dezinfikujeme 2x denne rano/vecer vsetky klucky dveri vo vestibule Dezinfektom (65%), madla a tlacitka vytahov. Robi nam to jeden vlastnik bytu, ktoremu za to vyplacame odmenu.

 3. a co tak vyuzit na dezinfekciu a preventivu
  MMS a CDS ?
  [ pruser ale bude, ako zvovodnit ze nik neochorel
  a vsetci sa vyliecili ??? ]
  Lebo potom by nebolo koho klonovat…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať
Lepšie správy