Blogy a články

Domový poriadok z dielne ZLSBD je na svete!

26. 09. 2019 - Mgr. Nina Sovič

Odborníci zo Združenia pre lepšiu správu bytových domov pol roka usilovne pracovali na koncipovaní vzorového domového poriadku, ktorý by obsahoval všetky náležitosti, avšak s jedným právnym bonusom – jeho vymožiteľnosťou. Najväčším problémom súčasných domových poriadkov je totiž práve nevymožiteľnosť práv ohrozených alebo poškodených vlastníkov. V bytovom dome sa môžu vyskytnúť niekedy naozaj kuriózne problémy, ktoré sú len veľmi ťažko riešiteľné. Cieľom nášho Združenia je určiť pravidlá tak, aby boli aplikovateľné v každom bytovom dome a takým spôsobom, aby boli sankcie plynúce z porušenie takéhoto domového poriadku aj právne vymožiteľné. Preto sme počas uplynulých mesiacov zbierali podnety aj od vás, aby bol domový poriadok naozaj komplexným dielom, ktoré má právny základ a bude možné s ním pracovať aj v rámci udeľovania sankcií za jeho porušenie.

To, že porušenie domového poriadku je možné sankcionovať je síce pekné, ale ako to previesť do praxe? Kto bude sankcie vyberať a akým spôsobom? Ako dokázať „neprispôsobivému“ susedovi porušenie domového poriadku? Toto sú dôležité otázky, ktoré však pre funkčnosť domového poriadku museli byť zodpovedané. O to sa postarali naši odborníci, a preto je súčasťou domového poriadku aj návod ako sankcie udeľovať a vyberať.

Aby bol domový poriadok považovaný za právne záväzný dokument a nie iba za dokument s odporúčajúcim charakterom bolo potrebné ukotviť jeho funkciu aj v zákone. Jedným z našich návrhov zmien, ktoré boli predložené parlamentu na schôdzi NR SR v druhej polovici septembra 2019 sa týkal práve domového poriadku. Tento pozmeňovací návrh prešiel do druhého čítania s podporou veľkej väčšiny poslancov. Obsahom návrhu zmien v súvislosti s domovým poriadkom bolo, že na schválenie domového poriadku je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a neb. priestorov v bytovým dome. V praxi tento návrh znamená, že porušenie schváleného domového poriadku bude možné sankcionovať oveľa jednoduchším spôsobom ako je tomu dnes.

Schválenie tohto návrhu môže pre správcov a predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, tak ako aj ich vlastníkov, priniesť veľké zmeny. Tieto určite ocenia obyvatelia všetkých bytových domov na Slovensku, keďže štatistiky uvádzajú, že približne až 80% obyvateľov na našom území žije práve v bytových domoch, a preto by mal byť domový poriadok právne záväzným dokumentom.

Ak máte záujem získať tento komplexne spracovaný domový poriadok, neváhajte nás kontaktovať e-mailom na sprava@lepsiasprava.sk.

26 komentárov

 1. Dobrý deň,
  mám záujem o vzorový domový poriadok. Poprosím najskôr o informácie resp. podmienky za akých je možné tento dokument získať.
  Ďakujem.
  Beáta

  1. Dobrý deň, vo veci Vás budeme kontaktovať osobne.

 2. Dobrý deň mala by som záujem o Váš vzorový domový poriadok. Ďakujem.

  1. Pani Korcová, budeme Vás kontaktovať e-mailom

 3. Dobry vecer mala by som zaujem o Vas vzorovy domovy poriadok .Dakujem

  1. Budeme Vás kontaktovať prostredníctvom e-mailu

 4. Aké sú podmienky na získanie nového domového poriadku pre SVB Hornád,resp.pre vlastníka bytu.

  1. Dobrý deň, budeme Vás kontaktovať osobne.

 5. Dobrý deň! Mala by som záujem o domový poriadok.Vďaka vopred!Trápi ma hlavne taká vec,že čo sa dá robiť s tým,ak nad Vašou hlavou akoby divé kone bývali,buchot celý deň,aj vo večerných hodinách a hlavne aj udržiavanie poriadku v spoločných priestoroch…

 6. Dobry den,
  mam zaujem o domovy poriadok.
  S pozdravom,
  Ohradkova
  SVB Trencianska 36, 82109 Bratislava

  1. Dobrý deň, vo veci Vás bude kontaktovať kolegyňa osobne. Ďakujeme

 7. Dobrý deň,
  mám záujem o Váš vzorový Domový poriadok pre náš bytový dom. Za akých podmienok je možné ho získať?
  Ďakujem za Vašu správu a prajem pekný deň
  Tkáčová

  1. Dobrý deň, vo veci Vás budeme kontaktovať samostatne. Ďakujeme sa prejavený záujem o naše služby.

 8. Dobrý večer,
  mám záujem o vzorový domový poriadok a o zmluvu o spoločenstve SVB v súlade s terajšou platnou právnou úpravou. Zároveň ma zaujímajú podmienky získania týchto vzorových dokumentov.
  Ďakujem
  SVB Severná

  1. Dobrý deň, vo veci Vás budeme kontaktovať samostatne. Ďakujeme sa prejavený záujem o naše služby.

 9. Dobrý deň, mali by sme záujem o Váš vzorový domový poriadok.
  Ďakujem

  1. Dobrý deň, vo veci Vás budeme kontaktovať samostatne. Ďakujeme sa prejavený záujem o naše služby.

 10. Dobrý deň mal by som záujem o nový domový poriadok. Vopred vďaka. Chcel by som sa spýtať či tento domový poriadok platí na celom Slovensku a či je platný aj pre Správu majetku mesta.
  Ak by to bolo možné môžete mi ho poslať .
  Ďakujem

  1. Dobrý deň, každý domový poriadok je možné dohodnúť individuálne pre každý bytový dom podľa pravidiel dohodnutých vlastníkmi. Neexistuje jeden vzorový domový poriadok všeobecne platný pre všetkých.

 11. Dobrý ďeň,mala by som záujem o Váš vzorový domový poriadok a o zmluvu o spoločenstve SVB v súlade s terajšou platnou právnou úpravou. Ďakujem

 12. Dobry den,

  mali by sme zaujem o Vas vzorovy domovy poriadok.
  Nas spravca nam totiz doteraz tvrdil, ze sankcie za porusenie domoveho poriadku nemaju oporu v legislative, a tym padom nie su vymozitelne.

  Dakujem.

  1. Dobrý deň, na tento záver nie je opodstatnenie. Kolegyňa Vás bude vo veci kontaktovať.

 13. Dobry den,

  mali by sme zaujem o Vas vzorovy domovy poriadok.
  Nas spravca nam totiz doteraz tvrdil, ze sankcie za porusenie domoveho poriadku nemaju oporu v legislative, a tym padom nie su vymozitelne.

  Dakujem.

  1. Dobrý deň, sú vymožiteľné a to jednoduchým spôsobom. Viac sa dozviete v našom článku na tomto webe.

 14. Dobrý deň, máme záujem o vzorový domovy poriadok, ďakujeme. Máme jedného vlastníka, ktorý nema záujem o nič, ale boli na neho a jeho návštevy viaceré sťažnosti na porušovanie nášho súčasného domového poriadku.

  SVB ŠM Slanec

  1. Dobrý deň, ohľadom podmienok Vás bude kontaktovať osobne naša kolegyňa 🙂 a ďakujeme za priazeň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.Viac nezobrazovať