Blogy a články

Kedy je správca povinný vykonať energetický audit rozvodov tepla a teplej vody?

12. 04. 2022 - Mgr. Nina Sovič, výkonná riaditeľka ZLSBD

Medzi správcami sa v posledných rokoch viac diskutuje o potrebe energetických auditov rozvodov tepla a teplej vody, najmä z dôvodu zabezpečenia efektívneho využívania nakúpenej energie. Druhým takým dôvodom je naopak skutočnosť, že výmena rozvodov prípadne ich zabezpečenie vhodnou izoláciou je pre vlastníkov finančne náročné a výlučne vykonaním energetického auditu je možné preukázať, že nie je nutná alebo finančne efektívna obnova rozvodov.

Povinnosť vyhotovenia energetického auditu rozvodov tepla a teplej vody totiž vyplýva zo zákona č. 321/2014 Z.z. o energetickej efektívnosti (ďalej len „zákon“). Podľa § 11 písm. 1 ods. d) je vlastník budovy s celkovou podlahovou plochou väčšou ako 1000 m2 s ústredným teplovodným vykurovaním alebo so spoločnou prípravou teplej vody povinný vybaviť rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou. Táto povinnosť sa však podľa § 11 ods. 7 písmena d) nevzťahuje na rozvody tepla alebo rozvody teplej vody „ak sa preukáže energetickým auditom, že vybaviť rozvody tepla alebo rozvody teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou nie je technicky možné, nákladovo primerané a vzhľadom na dlhodobý potenciál úspory tepla efektívne“.

Kto je za splnenie si tejto povinnosti zodpovedný?

Podľa § 11 ods. 4 zákona za splnenie povinností podľa odsekov 1 až 3 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo správca. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v bytovom dome je povinný umožniť spoločenstvu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo správcovi splniť povinnosti podľa odsekov 1 až 3, inak zodpovedá za vzniknutú škodu.

Je audit rozvodov tepla a teplej vody povinný?

ÁNO, ak vlastník budovy, resp. v našom prípade správca či predseda spoločenstva podľa Zákona č. 321/2014 Z. z., § 11 ods. 1 písm. d) realizoval výmenu alebo rekonštrukciu rozvodov tepla alebo teplej vody pred termínom, kedy vstúpila do platnosti Vyhláška č. 14/2016 Z. z. MH zo dňa 7. 12. 2015, ktorá upravuje technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody. V tomto prípade nemá správca či predseda ako preukázať, že izolácia rozvodov spĺňa technické požiadavky a parametre tejto vyhlášky, resp. že inštalácia tepelnej izolácie nie je technicky možná, nákladovo primeraná a vzhľadom na dlhodobý potenciál úspory tepla nie je efektívna.

V prípade kontroly je správca či predseda povinný predložiť relevantný doklad o splnení tejto povinnosti podľa Zákona č. 321/2014 Z. z., § 11 ods. 1 písm. d), ktorým je v tomto prípade energetický audit tepelných rozvodov.

NIE, ak vlastník budovy podľa Zákona č. 321/2014 Z. z., ods. 1, realizoval výmenu alebo rekonštrukciu rozvodov tepla alebo teplej vody po termíne, kedy vstúpila do platnosti Vyhláška č. 14/2016 Z. z. MH, kedy sa predpokladá, že pri realizácií, prípadne rekonštrukcii rozvodov, boli požiadavky na izoláciu rozvodov riešené priamo v realizačnom projekte.

Čo vám hrozí pri nesplnení si povinnosti?

Za nesplnenie povinností vyplývajúcich zo zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti hrozí správcovi alebo predsedovi pokuta vo výške od 300 – 1000 eur, ktorú môže uložiť Slovenská obchodná inšpekcia v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou.

Prečo odporúčame audit rozvodov tepla a teplej vody vykonať?

Energetický audit je nestranným odborným posúdením reálneho stavu rozvodov s návrhmi riešení zohľadňujúcimi možnosti vlastníkov.

Navyše zistíte:

  • koľko peňazí míňate na vykurovanie pivníc a stúpačkových priestorov,
  • v akom stave je alebo nie je regulácia rozvodov tepla,
  • akú izoláciu by ste mali použiť, aby ste spĺňali predpísané požiadavky,
  • koľko peňazí realizáciou obnovy rozvodov ušetríte,
  • za ako dlho sa vám vložená investícia vráti,
  • ako vaše potrubia vyzerajú pod termovíziou,
  • kedy sa oplatí začať s obnovou rozvodov tepla, prípadne ako naplánovať jednotlivé kroky,
  • získate istotu, že ste splnili povinnosti vyplývajúce zo zákona o energetickej efektívnosti,
  • získate preverenie reálneho technického stavu rozvodov tepla a teplej vody, čím zároveň získate informáciu o nutnosti zateplenia rozvodov,
  • výstup z auditu slúži aj ako doklad pre kontrolný orgán SOI.

V rámci skvalitňovania a rozširovania portfólia služieb pre našich členov sme zaradili medzi naše služby okrem vypracovania iných dokumentov potrebných pri výkone správy aj zabezpečenie auditu rozvodov tepla a teplej vody. V prípade záujmu o audit rozvodov tepla a teplej vody nás môžete kontaktovať na tel. čísle 0911230012 alebo e-mailom na sovic@lepsiasprava.sk.

Bytové domy, ktoré mali audit rozvodov vyhotovený pred 7. 12. 2015 sú povinné vykonať reaudit.
Odborníci odporúčajú audit vykonávať aspoň každé 4 roky
.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Všetky polia sú povinné.



Viac nezobrazovať
Lepšie správy